ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Maçka Parkı'nda nöbet çağrısı

Maçka Parkı'nın bir kısmının tünel yapımı nedeniyle kapatılarak ağaçların sökülmesine tepki gösteren İstanbullular, projenin iptali için nöbet çağrısı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 13 Şubat 2018 Salı, 20:03

İSTANBUL- Maçka Parkı'nın bir kısmının tünel yapımı nedeniyle kapatılarak ağaçların sökülmesine tepki gösteren İstanbullular eylem yaptı. Park girişinde bir araya gelen topluluk projenin iptali için nöbet tutmaya çağırdı.

Burada yapılan açıklamada daha önce projeye karşı açılan davanın kazanıldığı ancak iptal edilen planın küçük bir değişiklikle yeniden devreye sokulduğu belirtildi.

Maçka Demokrasi Parkı Dolmabahçe kapısında toplananlar adına basın açıklaması yapan Ersin Kiriş, "Yaklaşık yüz yıllık ağaçların Maçka Parkı'nın bir parçası olduğu gerçeğini yok sayarak parkın bir kısmına boş arazi muamelesi yapılıyor. Tünele giriş ve çıkış noktaları parkın hangi bölümüne yapılırsa yapılsın parktaki ağaçları ve parkın doğal yapısını zedeleyecek. Binlerce canlı etkilenecek" dedi.

Kiriş, "Proje Maçka Parkı'nı bir ulaşım aksının ortasında bırakıyor, karayoluyla kıskaca alıyor. Tünel çıkış noktasıyla, bağlantı ve ring yoluyla parkı tehdit ediyor. Maçka Parkı'nın zarar görmemesi için tek ihtimal tünel projesinin iptal edilmesidir" şeklinde konuştu.