ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Konya Belediyesi'nin Rakka'daki aracı soruşturulmayacak!

AKP/Saray rejiminin IŞİD'e desteğinin üzeri bir kez daha kapatıldı. Rakka'da buluna araçla ilgili Konya Büyükşehir Belediyesi hakkında yapılan suç duyurusu takipsizlikle sonuçlandı. Savcılık, talep edilen hiçbir kanıtı toplamadan, belediye başkanlığının yazısıyla bu kararı verirken, Av. Bayraktar karara itiraz etti.

Etkin Haber Ajansı / 13 Şubat 2018 Salı, 13:02

ANKARA- Avukat Kazım Bayraktar'ın Rakka'da bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi aracıyla ilgili suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi.

DSG'nin Rakka'yı IŞİD işgalinden kurtarmasından sonra kentte Konya Büyükşehir Belediyesi'ne ait bir araç bulunmuştu. Üzerinde belediyenin logosu olan aracın fotoğraf ve videolarının ETHA tarafından servis edilmesiyle birlikte, kamuoyunda yoğun tepki oluşmuştu. AKP Konya Büyükşehir Belediyesi fotoğrafın montaj olduğunu iddia ederken, ETHA hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Av. Kazım Bayraktar ise 10 Ekim Ankara katliamında yaşamını yitirenlerin aileleri adına Konya Büyükşehir Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Bayraktar, Büyükşehir Belediye Başkanı dahil görevliler hakkında "10 Ekim Ankara katliamını gerçekleştiren IŞİD'e motorlu araç vererek örgüte yardım ve destek sağlamak, görevi kötüye kullanmak, kamu malını başkasının zimmetine geçirmek ve örgüt ile işbirliği" gibi suçlamalarla soruşturma başlatılmasını talep etmişti.

BELEDİYENİN YAZISI YETTİ

Ancak savcılık, hiçbir inceleme yapmadan takipsizlik kararı verdi. Savcı Mehmet Şekerci'nin kararında, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın yazısı yeterli oldu. Savcı Şekerci'nin kararında aktardığına göre, belediye savcılığa gönderdiği yazıda, "aracın belediyeye ait olmadığını, sosyal medyada yer alan araç fotoğraflarının nerede ve nasıl çekildiğinin kesin ve net olarak tespit edilemediğini, ayrıca araçların üzerindeki logoların araçlardaki yıpranmaya oranla daha yeni yapılmış logolar olduğunun açıkça gözlemlendiğini, logoların montaj olabileceğini" iddia etti.

Savcılık belediyenin bu yazısı doğrultusunda ihbarın genel ve soyut nitelikte olduğunu savunarak, soruşturmaya yer olmadığına karar verdi.

KARARA İTİRAZ

Av. Kazım Bayraktar, savcılığın takipsizlik kararına itiraz etti. Bayraktar, Konya Sulh Ceza Hakimliği'ne sunduğu itiraz dilekçesinde, şikayetçilerin IŞİD'in faaliyetlerinden zarar gören ve Ankara 10 Ekim Gar katliamı davasında müdahil olan kişiler olduğunu hatırlatarak, şikayet edenlerin ve şüphelilerin ifadelerine başvurulmadığını, talep ettikleri kanıtların hiçbirinin toplanmadığını belirtti. Konya Büyükşehir Belediyesinden alınan yazıya dayanarak soruşturmaya yer olmadığına karar verildiğini vurgulayan Bayraktar, "oysa" dedi ve şöyle devam etti:

YANITI GÖNDERENLER ŞÜPHELİLER

"Şikayet edilen şüpheliler Konya Büyükşehir Belediyesi adına düzenlenen müzekkere ve diğer yazışmaları yöneten şahıslardır. Kendi aleyhlerine sonuç doğuracak gerçekleri gizleme olanağına sahiptirler. Bu nedenle bu şüphelilerin yönettiği bir cevabi müzekkereye dayanılarak gerçeğin ortaya çıkarılması olanaksızdır. Şüphelilerin müzekkeresine dayanılarak soruşturmaya yer olmadığı kararı verilmesi, adil yargılama kurallarına aykırı taraflı bir tutuma işaret etmektedir.

"Resim ve videolarda görünen araçların üzerlerindeki logolarla Belediyenin logoları karşılaştırılmamış ve bu logodan önce ya da sonra logo değişikliği yapılıp yapılmadığına dair herhangi bir inceleme yapılmamıştır.

"Hurda araçlar satıldığında üzerlerindeki logoların silinip silinmediği araştırılmamış, silinmiyorlarsa nedeni sorgulanmamıştır.

"Belediyenin benzer nitelikli araçlarlarla ilgili son 5 yıllık envanter kayıtları, ruhsatları, araç resim kayıtları incelenmemiş; Rakka'da bulunan araç ile karşılaştırma, Belediye'nin bu tür başka araçlarının olup olmadığının tespitine yönelik inceleme ve işlemler yapılmamıştır.

"Son 5 yıl içinde resim ve videolardaki araçlara benzer nitelikte araçlardan hurdaya çıkarılarak satılan araçların olup olmadığı Belediye'den ve şüphelilerden sorulmamış; olmuş ise ihale, satış, teslim belgeleri ile araçların ruhsatları ve resimleri Belediye'den istenmemiş, IŞİD'den ele geçirilen araçlarla karşılaştırma işlemi, bu konuda bilirkişi incelemesi yaptırılmamıştır.

"Söz konusu araçların IŞİD'in eline geçmesi ile ilgili olarak Belediye yetkilileri tarafından idari soruşturma yapılıp yapılmadığı, yapılmadı ise nedenleri sorgulanmamıştır.

"Dilekçemizde AUSTİN marka, TM140-Kamyon cinsi, 34555W şasi numaralı, 11000 kg. Ağırlığındaki aracın BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin İzmir Bayiliği (Kemalpaşa Mahallesi, Kemalpaşa Cd. No:288, 35060 Bornova/İzmir) tarafından satılmış olduğu bilgisi verilmiştir. Kamyonun hangi tarihte kime satıldığının ilgili firmadan sorulması, satış ve teslim belgelerinin istenmesi talebimiz doğrultusunda herhangi bir işlem yapılmamıştır."

SAVCILIK İNCELEMEDEN KAÇINDI

Savcılığın inceleme yapmaktan kaçındığını vurgulayan Bayraktar, Cumhuriyet Savcılığının "kovuşturmaya yer olmadığı" kararının kaldırılmasını ve kamu davası açılmasını istedi.