ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Hatay'da gözaltılara tepki

Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri, Efrîn'i işgal saldırısına karşı yapılan açıklamalar ve sosyal medya paylaşıları gerekçe gösterilerek ev baskınlarıyla birçok kişinin gözaltına alınmasına karşı basın açıklaması yaptı. Açıklamada "Savaş koşulları içinde yaşamaya alışmayacağız" denildi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Şubat 2018 Salı, 17:40

HATAY - Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri, bu sabah saatlerinde Efrîn'i işgal saldırına karşı yapılan açıklamalar ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek çok sayıda kişinin gözaltına alınmasına ve evlerinde bulunmayan birçok kişi hakkında arama kararı çıkartılmasına ilişkin basın açıklaması yaptı.

İHD Hatay Şube binasında yapılan basın toplantısında açıklamayı SYKP Hatay İl Yöneticisi Mahir Gülbol okudu. "Savaş koşulları içinde yaşamaya alışmayacağız" diyen Gülbol şunları söyledi:
"AKP-MHP bloğu 2019 seçimlerine giderken savaş politikasını sürekli kılıp OHAL'i de arkasına alarak önündeki tüm engelleri kaldırmayı amaçlamaktadır.

"Bizler gözaltına alınan ve evleri aranan arkadaşlarımız gibi savaşa karşı çıktığımızın tekrar altını çiziyoruz. Darbe girişimini bahane ederek OHAL ve KHK ile toplumsal muhalefeti baskılayıp, savaşa karşı çıkan herkesi gözaltına alan hükümet ve ortakları şunu bilmelidir ki Hatay halkı savaştan bıkmıştır. Medyanın ve hükümet aygıtlarının tüm manipülasyonlarına rağmen gerçek şu ki; savaş acıdır, ölümdür, sefalettir. Savaş koşulları içinde yaşamaya alışmayacağız."