ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Festus Okey davasında delilleri yok eden polislere takipsizlik

Nijeryalı mülteci Okey'in gözaltında öldürülmesinin ardından tutanakları imzalayan ve cinayet delilli olan gömleği kaybeden görevliler hakkında yapılan şikayet, 3.5 yıl sonra takipsizlik ile sonuçlandı.

Etkin Haber Ajansı / 13 Şubat 2018 Salı, 20:11

İSTANBUL- Nijeryalı mülteci Okey'in gözaltında öldürülmesinin ardından tutanakları imzalayan ve cinayet delilli olan gömleği kaybeden görevliler hakkında yapılan şikayete 3.5 yıl sonra yanıt geldi. Ancak yanıt "takipsizlik" oldu.

Okey ailesinin avukatı Alp Tekin Ocak, 31 Temmuz 2014’te İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, tutanak düzenleyen, Okey'i "uyuşturucu kaçakçısı" gösteren ve delil olan gömleği kaybeden polislerden şikayetçi oldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmayı 14 Aralık 2017’de tamamladı.

Kararda, polis Cengiz Yıldız’ın “taksirle ölüme neden olma” suçundan ceza aldığı hatırlatılarak, diğer iddiaların ilgili mahkemede değerlendirilmesi gerektiği savunuldu. Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği’nde görevli polisler hakkında 2007 yılında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği belirtildi. Avukatın karara yaptığı itiraz, İstanbul 5’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedildi.

Festus Okey, 20 Ağustos 2007’de Beyoğlu Polis Merkezi’nde polis Cengiz Yıldız tarafından silahla vurularak öldürülmüştü. Polis Yıldız'a “taksirle ölüme neden olma” suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezası verilmişti.

Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi kararı usulden bozdu. Daire, Okey’in kardeşi Tochukwu Gameliah Ogu’nun maktulle biyolojik bağı araştırılarak müdahillik talebinin kabulü konusunda bir karar verilmesi için dosyayı mahkemeye iade etti. Mahkeme, kararında direnince dava, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gitti. Halen kurulun kararı bekleniyor.