ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Buldan: AKP Genel Başkanı hedef gösterdi, Kemalbay gözaltına alındı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve HDP milletvekilleri, TBMM’de düzenledikleri basın toplantısında Serpil Kemalbay’ın gözaltına alınmasına tepki gösterdi, "AKP Genel Başkanı hedef gösterdi, Kemalbay gözaltına alındı" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Şubat 2018 Salı, 18:21

ANKARA- HDP'nin geçtiğimiz hafta yapılan kongresinde Eşbaşkanlığı seçilen Pervin Buldan ile milletvekilleri, önceki Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay'ın gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

HDP'liler Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan'ın hedef göstermesinin ardından Kemalbay'ın gözaltına alındığına dikkat çeken Buldan, şunları söyledi: "Serpil Hanıma bir tebligat gelseydi elbette giderek ifade verebilirdi. Ancak bu yapılmadığı gibi AKP Genel Başkanı grup toplantısında sinevizyon gösterisiyle Kemalbay’ı hedef gösterdi. İstanbul’daki evine baskın düzenlendi, kapısı kırılarak içeri girildi, bazı bilgisayar ve notlara el konuldu. Hemen ardından emniyete ifade vermek üzere evinden çıktığında gözaltına alınarak TEM’e götürüldü."

"AKP şunu bilmeli: Bu partide görev alanlar korkuyu yıktı" diyen Buldan, "HDP’de görev yapan yöneticisinden milletvekiline, milletvekilinden eş genel başkanına kadar korku psikolojisi yaratılmak istenmektedir. Serpil Kemalbay, bu partide korkmadan eşbaşkanlık yaptı. Milletvekilleri asla korkmadı, partimizin yöneticileri korkmadan siyaset yaptı. HDP’de görev alanlara karşı farklı bir uygulama yapılacaksa AKP şunu bilmelidir ki bu partide görev alan herkes korkuyu yıkan insanlardır" diye konuştu.

Kemalbay'ın gözaltına alınmasına tepki gösteren Buldan, Kemalbay ve gözaltında tutulan bileşen parti eşbaşkanlarının serbest bırakılmasını istedi.