ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

10 Ekim Derneği mahkeme tarafından kapatıldı

10 Ekim Ankara katliamında yaşamını yitirenlerin aileleri ve yaralananların kurduğu 10 Ekim Derneği Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından kapatıldı.

Etkin Haber Ajansı / 13 Şubat 2018 Salı, 13:01

ANKARA - 10 Ekim Ankara katliamında yaşamını yitirenlerin aileleri ve yaralananların kurduğu 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim Derneği) Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından kapatıldı.

Ankara Valiliği Dernekler İl Müdürlüğü, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği'nin tüzüğünde tespit edilen noksanlıklardan kaynaklı derneğin kapatılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na dava açtı.

'TÜZÜK DEĞİŞTİRMEK İSTEDİK VALİLİK KONGREYE İZİN VERMEDİ'

Dernek hakkında açılan davanın 6. duruşmasında savunma yapan Avukat Aydın Erdoğan, "Bir derneğin kapatılabilmesi için kamu düzenine aykırı suç işleme gibi maksatları içeren bir tüzüğe sahip olması gerekiyor. Halbuki bizim derneğimiz ülke tarihimizde yaşanmış en ağır bir katliamın mağdurları arasında dayanışma ve bu katliamın toplum vicdanına unutulmaması için çalışmalar yapmaktadır. Düzeltilmesi mümkün olan ve düzeltilmiş olan bu taleplere rağmen derneğin kapatılması için dava açılması düzeltilmiş tüzüğün mahkemeye dosyası ile birlikte davanın başında sunulmamış olması ancak bir kaç yazışmadan sonra mahkemeye gönderilmiş olması açıkçası yaralayıcı bir durumdur. Bu derneğin kurucuları bunu hak etmiyor" diye konuştu.

Derneğin kongre yaparak gözden kaçmış olan ve artık uygulanabilirliği kalmamış olan tüzüğün 5. maddesindeki üyeliğin askıya alınması ile ilgili düzeltmeyi de yapmak istediğini kaydeden Erdoğan, konuşmasına şöyle konuştu: "Fakat valilik kongre yapmaya izin vermemiştir. Bize göre bir dernek ya da başka bir tüzel kişilik kooperatif, sendika ve benzeri yasa ile her türlü yasaklanmamış her türlü tüzüğü yapabilir, dolayısıyla ihraç (üyelikten çıkarma) prosedürü devam eden bir üyenin üyelik haklarından geçici olarak mahrum bırakılması anlamına gelen üyeliği askıya alması tüzüğünde düzenlemesi hukuki hiçbir engel yoktur, dolayısıyla en başından itibaren söylediğimiz gibi derneğin kapatılması gerektirir hiçbir neden yoktur. En başından itibaren söylediğimiz gibi derneğin kapatılması gerektirir hiçbir neden yoktur. Bununla birlikte biz sayın mahkemeden eğer derhal davanın reddi yönünde bir karar oluşturma söz konusu değilse bize bir mehil vererek kongreyi yapıp bu düzeltmeleri yapmaya hazırız. Çünkü bu derneğin mahkeme kararı ile kapatılması açıkçası müvekkillerimizi, dernek kurucularını ve başlangıçta çok sayıda kurucu ile karmanın külfetine katlanmamak için kurucu olmayan ama bu derneği izleyen bütün mağdurları ve o mağdurların mensubu oldukları sendikalar, meslek örgütleri gibi her kesimi doğrudan etkileyeceği gibi halkın çok büyük bir bölümünü de derinden yaralayacaktır.

BU YANLIŞA İZİN VERİLMEMELİ

"Halbuki hiçbir değişiklik yapılmamış olsa idi bile bu derneğin kuruluşu ile mevcut tüzüğü ile bir yaprak dalından koparılmış olmayacaktır. Valilik hangi hukuki menfaati korumak için bu derneğin kapatılması istemektedir. Bu derneğin ihlal ettiği hiçbir kamu menfaati ve hiçbir bireyi mağdur etmemiştir, ancak bu derneğin kapatılması halinde hiçbir ciddi nedeni olmayan sebeplerle toplum vicdanında 10 Ekim Katliamı'nın açtığı yaralara benzer yaralar açacaktır. Bu yanlışa izin verilmemelidir. Davanın reddini talep ediyorum."

Avukatların savunmaları ardından mahkeme, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği'nin HMK'nin 60. maddesi gereği feshine, 5253 sayılı Dernekler Kanunu'nun 15. maddesi uyarasında Dernekler Kütüğünden kaydının silinmesi için derneği ait para, mal ve hakların derneğin amacına en yakın ve en fazla üyeye sahip Anadolu Barış ve Kardeşlik Derneği'ne devrine karar verdi.