ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

DİSK kuruluşunu direnişçi Kod-A işçileriyle kutladı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun 51. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında direnişte olan Kod-A işçilerine dayanışma ziyareti düzenlendi. İş yeri önünde yapılan etkinliğe çok sayıda sendikanın temsilcileri katıldı.

Etkin Haber Ajansı / 13 Şubat 2018 Salı, 15:43

İSTANBUL - DİSK'in 51. kuruluş yıl dönümü, 134 gündür direnişte olan Kod-A Bilişim işçileriyle birlikte kutlandı. Sosyal-İş üyesi işçilere çeşitli sendika ve siyasal parti temsilcileri destek verdi.

Direniş çadırı önünde toplanan Sosyal-İş üyeleri, desteğe gelen işçi ve sendika temsilcileri buradan Kod-A işyeri önüne yürüdü. "Yaşasın sınıf dayanışması", "İnadına sendika inadına DİSK", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarının atıldığı etkinliğe, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Sosyal-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk ve DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı'nın yanı sıra TÜMTİS, Dev Sağlık-İş, Gıda-İş, Genel-İş, Birleşik Metal-İş sendikalarının temsilcileri katıldı.

Sosyal-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk burada yaptığı konuşmada "Kod-A işyeri önünde yaptığı konuşmada, 134 gündür kar kış demeden direnişimizin devam etmesi nedeniyle, aşımız, ekmeğimiz ve geleceğimiz için ortaya koyduğumuz direnişimiz inanıyorum ki DİSK'in kuruluş felsefesi, hedefi ve amaçlarına uygun davrandığımızı onur duyarak belirtmek istiyorum" dedi.

Kod-A Bilişim'de yürütülen örgütlenme faaliyeti hakkında bilgi veren Ebetürk, sendika düşmanı tutuma ve işten çıkarmalara karşı direnişe başladıklarını hatırlattı. Ebetürk katılımcılara teşekkür ettiği konuşmasını "Yaşasın savaşsız sömürüsüz bir dünya özlemiyle sürdürdüğümüz mücadelemiz. Yaşasın DİSK. Yaşasın Sosyal-iş" diyerek sonlandırdı.

BEKO: YARGI, YASAMA VE YETKİ TEK ADAMA TESLİM EDİLEMEZ

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK'in tarihine değindiği konuşmasında özetle şunları söyledi:
"Darbelerin ne anlama geldiğini en iyi bilen kurum biziz. Hatırlarsınız 12 Eylül faşist cuntası ülke yönetimine el koyduğu dönemlerde DİSK yöneticileri idamla yargılandı. DİSK mahkeme kararıyla kapatıldı. 500 bine yakın üye işçimiz silah zoruyla başka sendikalara gönderildi. O tarihlerde gidebilecek mahkemelerimiz vardı ama bugün kamu çalışanları, işçiler, öğretim üyelerinin gidebilecekleri maalesef bir mahkemeleri bile yok.

"Yargı, yasama ve yetki tek adama teslim edilemez. KHK'lerle 3 bine yakın öğretim üyesi görevlerinden alındı. 160'ın üzerinde gazeteci kardeşimiz cezaevinde. Demokrasi tarihinde böyle bir şey yok. 6 buçuk milyon oy almış bir siyasi partinin milletvekilleri cezaevinde, sendikacı kardeşlerimiz cezaevinde, radyolar, gazeteler, televizyonlar kapatıldı. Karanlık bir Türkiye yaratmak isteyenlere karşı işçi kardeşlerime buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum: Sakın karanlığa küfretmeyin, ama aydınlık bir Türkiye için bir mum yakın."

Etkinlik konuşmaların ardından DİSK Korosu tarafından seslendirilen işçi marşlarıyla sona erdi.