ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

YPJ savaşçıları: Efrin'de halkın iradesi kazandı

Efrin'de savaş cephelerinin en önünde yer alan kadın savaşçılar, direniş kararlılıklarını ifade ediyor. YPJ savaşçıları, onurları için savaştıklarını belirtirken, tüm eşitsiz koşullara rağmen halkın iradesinin kazandığını vurguluyor.

Etkin Haber Ajansı / 13 Şubat 2018 Salı, 12:12

EFRİN (Welat Deniz)- İşgalci Türk devletinin Efrin'e yönelik başlattığı işgal saldırısı 25. gününde devam ederken, Rojava'nın diğer bölgelerinde olduğu gibi kadın savaşçılar burada da cephenin en önünde savaşıyor. Bilbile kentindeki direnişte yer alan YPJ savaşçıları, "Halktan aldığımız güçle direnişimiz kazanacak" diyor.

ETHA'ya konuşan YPJ savaşçılarından Berivan Delal, "Biz direniyoruz. Biz topraklarımızı, onurumuzu savunmak için savaşıyoruz. Her ne olursa olsun topraklarımızı, onurumuzu şehitlere bağlılığımızla savunacağız" dedi.

Efrin topraklarını çetelere bırakmayacaklarını kaydeden Delal, "Erdoğan askerlerini, savaş uçaklarını yolluyor. Erdoğan'ın çeteleri uçaklara güveniyor. Erdoğan uçaklarını yollamasa çeteleri ve askerleri yerle bir olur. Şu ana kadar bir adım bile ilerleyemediler" diye konuştu.

Erdoğan'ın Efrin'i işgal ederek bölgede elini güçlendirmeyi amaçladığını söyleyen Berivan Delal, "Son savaşçımız kalana kadar direneceğiz. Halkımız kendi gücüne ve savaşçılarına inanıyor, biz bu inancı boşa çıkartmayacağız. Halkımız ile birlikte direneceğiz" dedi. Erdoğan'ın hava bombardımanı ve ağır silahlarla Efrin halkının iradesini kırabileceğini zannettiğini ancak yanıldığını ifade eden Delal, Ortadoğu'da yaşayan tüm kadınları temsil ettiklerini ve onlar için de direndiklerini kaydetti.

Delal, "Her annenin yüreği şehitlere yanıyor. Biz annelerin göz yaşlarını direnişimiz ile durduracağız" diye ekledi.

KÖYLÜLERİN EVLERİ YAĞMALANDI

Beritan Botan ise işgalci faşist çetelere karşı halkın özgürlüğü için savaştıklarını, Efrin'i ve onurlarını savunduklarını belirtirken, direnişte halkla birlikte omuz omuza olduklarını söyledi. Botan, "Bu irade karşısında Türk devleti yenilecek. Biz halklarımızdan aldığımız güçle Efrin'i koruyacağız" dedi.

"Şu ana kadar çeteler birkaç köyü almış olsalar da direnişimiz karşısında bir adım bile ilerleyemiyorlar" diyen Botan, şöyle devam etti: "Herkes Erdoğan çetelerinin köylülerin evlerini yağmaladığını gördü. İnsanlıktan çıkmış çeteler evleri yağmalayıp halkın arabalarını çaldılar. Herkes Türk devletinin çeteler aracılığı ile Efrin'i işgal etmek istediğini biliyor. Türk devletinin Efrin'de hiçbir şeyi yok. Erdoğan ne siyasi ne de askeri olarak Efrin'de tutunabilir."

Beritan Botan, Türk devletinin Kürt ve Arap halklarının yaşadığı Efrin'in demografik yapısını değiştirmek istediğini belirterek, ekledi: "Kürt halkı direnirken aynı zamanda yaşamını da örgütlüyor."

Botan, "Bir çok sivil hava saldırılarında katledildi. Yoldaşlarımız şehit düştü ama bu işgal saldırısına karşı eşsiz bir direniş ortaya koyuyoruz. Bu direniş işgalci çeteleri yenilgiye uğratacaktır. Direnişimiz zafere kadar sürecek" diye konuştu.

Diren Botan ise iradelerinin hiçbir şekilde kırılmadığını belirterek, "Varlığımızı yok etmelerini istemiyoruz. Türk devleti güçlerimizle göğüs göğüse savaşmayı göze alamıyor. Halkımızın bize verdiği güç ile bu işgal saldırısını boşa çıkartacağız" dedi.

HALKIN İRADESİ KAZANDI

Bazı bölgelerde şiddetli çatışmaların devam ettiğini belirten Şilan Sozdar, "Bizim savaşımız sadece silahlı bir mücadele değil, biz aynı zamanda halkların iradesini ortaya koyuyoruz ve bu güçle direniyoruz" dedi. Türkiye'nin NATO'nun ikinci büyük ordusuna sahip olduğunu belirten Sozdar, buna rağmen halkın iradesinin kazandığını vurguladı. Sozdar, "Uçak yardımıyla ilerlemeye çalışıyorlar ama bir adım bile atamıyorlar. İşgalci çeteler her hamlelerinde geri kaçmak zorunda kalıyorlar" dedi.

Sivil katliamlara da dikkat çekerek, devletlerin bu katliamlara gözlerini kapadığını söyleyen Sozdar, diğer devletlerin de kendi çıkarları doğrultusunda Efrin'e yaklaştığını belirtti. Sozdar, direniş kararlılığını ifade etti. Sozdar, "Burada yaşayan halkın gerçekliği, tarihi yok edilemez. Kazanacak olan halkımızın iradesidir" dedi.