ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Efrin'de binlerce kadın işgale karşı yürüdü

AKP/Saray rejiminin Efrîn'e yönelik işgal saldırısına karşı binlerce kadın yürüyüş düzenledi. Kadınlar, bütün saldırıları boşa çıkartacaklarını belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 13 Şubat 2018 Salı, 13:46

EFRÎN - AKP/Saray rejiminin Efrîn'e yönelik işgal saldırısına karşı binlerce kadın yürüyüş düzenledi. Kongre Star'ın çağrısıyla yapılan yürüyüşe Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Eşbaşkanı Hediye Yusif, TEV-DEM Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Asya Abdullah, Efrîn Özerk Yönetim Eşbaşkanı Hevi Mustafa, PYD temsilcileri katıldı.

Newroz Meydanı'nda başlayan yürüyüş hava ve tank saldırıları altında gerçekleşti. Kadınlar sık sık "Bijî berxwedana Efrine", "Jin, jîyan, azadî" sloganlarını attı. Kitle feda eylemi gerçekleştiren YPJ savaşçısı Avesta Xabur'un yanı sıra direnişte yaşamını yitiren kadın savaşçıların fotoğraflarını taşıdı.

Dersim Hastanesi Meydanı'na gelen kitleye seslenen Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Eşbaşkanı Hediye Yusif, "Kobane direnişinde nasıl ki Arin Mirkan ruhu ile direndiysek, Efrîn direnişinde de Narin ve Avesta ruhuyla direneceğiz" diye belirtti.

'KADINLAR BÜTÜN SALDIRILARI BOŞA ÇIKARTACAK'

Yusif, "Önderliğimiz kırk yıl önce bu hareketi tüm halklara armağan ederken bugün ortaya çıkan direnişi ortaya koyuyordu. Türk devleti 40 yıldır tüm kirli siyasetiyle bu hareketi yok etmeye çalışıyor, ama yapamıyor. Dağlarda bu hareketi yok edemiyor. İmralı zindanından önderliğimizi tecrit edemiyor. Bunun nedeni kadın direnişi ve öncülüğüdür. Türk devleti Efrin'i kolay biryer sanıyordu ama yanıldı. Kadınlar bütün saldırıları boşa çıkartacaktır" diye konuştu.

KOBANE'DE BAŞARAMADILAR EFRÎN'DE DE BAŞARAMAYACAKLAR

AKP/Saray rejiminin Kürt halkının direnişini kırmak istediğini ifade eden Yusif, "19 Temmuz'da Kobane'ye saldırarak özerkliğimizi yok etmek istediler, fakat bunu başaramadılar. Halkımız direnişi ile buna gereken cevabı verdi. Rojava devrimi artık sadece Kürtlerin devrimi değil başta kadınlar olmak üzere Kuzey Suriye'de yaşayan bütün halkların devrimidir" diye vurguladı.

'YA BAŞARACAĞIZ YA BAŞARACAĞIZ'

Türkiye'nin Rakka ve Deyr ez Zor'da IŞİD'in yenilgiye uğraması ile bütün planlarının yerle bir olduğunu söyleyen Yusif, bunun için Efrin'e saldırdıkları belirtti. Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Eşbaşkanı Hediye Yusif, "Türkiye bu yüzden bütün ağır silahları ile Efrin'e saldırıyor. NATO'nun üçüncü büyük gücü direnişimiz karşısında yenilmiş durumda. Kuzey Suriye halkı Efrin halkının direnişi ile kazanacak. Yeni şiarımız 'ya başaracağız ya başaracağız'. Biz şehitlere sahip bir halkız ve şehitler bizlere izlenecek yolu gösteriyor. Bir saat önce TC'nin topları yanımızda patlıyordu. Biz meydanlardayız, işte onlar bu direnişten korkuyorlar. Halkımız topraklarını terketmiyor, şehitlerin yolunu izliyor. Bu direniş kazanacak. Yaşasın çağın direnişi" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

'KADIN DİRENİŞİ KAZANACAK'

PYD Eşbaşkanı Ayşe Hiso ise "Biz özgürlük felsefesinin ve şehitlerin takipçisi olarak bu direnişi zafere uğratacağız. Bugün halkımızın direnişi gösteriyor ki biz Efrindeyiz ve bir yere gitmiyoruz. Eğer Erdoğan gelmek istiyorsa biz ona karşı direnmesini biliriz. Efrin kadını bu direnişin sembolüdür. Biz Arinlerin, Avestaların ve Barinlerin yoldaşıyız. Efrin direnişi kazanacak. Kadın direnişi kazanacak" diye belirtti.

Eylem çekilen halaylarla sona erdi.