ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Tacizle suçlanan AKP'li vekilin kardeşi serbest

AKP'li Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu'nun kardeşi, Konya Göç İdaresi Müdürü Ahmet Babaoğlu, idareye ikamet izni için başvuran Mısırlı göçmen kadını taciz ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı, ancak kısa sürede serbest bırakıldı.

Etkin Haber Ajansı / 12 Şubat 2018 Pazartesi, 18:50

HABER MERKEZİ- Konya Göç İdaresi Müdürü Ahmet Babaoğlu, göçmen bir kadını taciz etmekten gözaltına alındı. Aynı zamanda AKP Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu'nun kardeşi olan Babaoğlu serbest bırakıldı.

Sözcü'nün haberine göre, Türkiye'ye gelerek Konya'ya yerleşmek isteyen 40 yaşındaki üç çocuk annesi Merve Attla Abdelrazek Mustafa isimli Mısırlı bir kadın, ikametgâh izni için Konya Göç İdaresi Müdürlüğü'ne başvurdu. Göç İdaresi Müdürü Ahmet Babaoğlu ile görüşen Mustafa, adres ve iletişim bilgilerini bırakarak kurumdan ayrıldı.

Geçtiğimiz ay oğlu ile birlikte polise şikayette bulunan Mustafa, Ahmet Bababoğlu'nun evine gelerek kendisini taciz ettiğini belirtti.

Emniyette ifadesi alınan Ahmet Babaoğlu, savcılık talimatı ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

KORKTUĞU İÇİN ANLATAMADI

Eylül ayında Türkiye'ye gelen Mısırlı kadının polisteki ifadesine göre, Ahmet Babaoğlu, Konya Göç İdaresi'ndeki ilk görüşmede kimlikteki resmin kadına ait olup olmadığını teşhis etmek için yüzündeki peçeyi açmasını istedi. Aynı gün Babaoğlu'nun evine geldiğini belirten 40 yaşındaki Merve Mustafa, "Saat 15.30 gibi beni telefonumdan arayıp akşam evime geleceğini söyledi. Ben de bilgilerimi kontrol amaçlı olduğunu düşündüm. Saat 18.30 sıralarında evime geldi. Çocuklarım kendi odalarına geçti. Bu sırada bana 'Sen çok hoşuma gittin seninle evlenmek istiyorum' dedi. Şaşırdım. Hiçbir şey demedim. Sonra kalkıp gitti. Ne yapacağımı bilemedim. Kimseye bir şey diyemedim. Bu olayın böylece kapanacağını düşünmüştüm" dedi.

Mustafa, ifadesine şöyle devam etti: "Konya Göç İdaresi müdürü ertesi gün saat 11:00 sıralarında tekrar arayarak evime geleceğini söyledi. Beş altı dakika sonra kapı çaldı. Kapıyı açtığımda kendisi karşımdaydı. Eve girdi. Bir süre oturdu. Kızım mutfağa çay almaya gittiğinde bana 'benimle birlikte olmak istediğini' söyledi. Korktuğum için 'Tamam ama şimdi olmaz çocuklar var' dedim. Yarım saat daha oturup gitti."

Yaşadıklarından son derece etkilenip korktuğunu ve iki kızını yanına alıp oğlunu Konya'da bırakarak Ankara'ya kaçtığını anlatan Mustafa, eşyalarını almak için tekrar Konya'ya döndüğünde Ahmet Babaoğlu'nun tekrar evine geldiğini belirtti. Mustafa, ifadesine şöyle devam etti: "Cuma günü evde akşam namazı kılarken kapı çaldı. Oğlum kapıyı açmış. İçeri girdiğimde Ahmet Babaoğlu oturuyordu. Oğluma para verip bakkala gönderdi. Yanıma yaklaşıp 'Bak şimdi yalnızız seni açık görmek istiyorum. Saçlarını, tenini görmek istiyorum' dedi. Bu sırada oğlum gelince geri çekildi. Bir saat daha oturup gitti. Durumu oğluma anlattım. Tekrar gelirse polise haber vermemiz gerektiğine karar verdik. Geçtiğimiz cumartesi günü ben evde yalnızken Konya Göç Müdürü Ahmet Babaoğlu saat 12.30 sıralarında evime geldi. Kapıyı açtım. İçeri girdi. Hemen oğluma polisi araması için mesaj attım. Yaklaşık 10-15 dakika sonra oğlum Kerem ile polisler eve geldi. Odada oturan Ahmet Babaoğlu'nu polisler alıp götürdü. Kendisinden şikayetçi oldum."

Mustafa, çocuklarıyla birlikte kenti terk ederken, Ahmet Babaoğlu emniyette alınan ifadesinin ardından savcılık talimatı ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Babaoğlu, polise verdiği ifadede,Mustafa'nın ihtiyaçlarını tespit etmek için yardım amaçlı evine gittiğini iddia etti.

Savcılığın ardından Konya Valiliği de olayla ilgili idari soruşturma başlattı.