ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Birleşik Metal-İş: DİSK işçi sınıfının pusulasıdır

DİSK'in kuruluşunun 51. yılına ilişkin açıklama yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu, "DİSK işçi sınıfının pusulasıdır" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Şubat 2018 Pazartesi, 14:16

İSTANBUL - DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu, DİSK'in kuruluşunun 51. yılına ilişkin açıklama yayınladı.

"DİSK işçi sınıfının pusulasıdır" denilen açıklamada, "DİSK'in 1 numaralı kurucu sendikası Maden-İş'in devamı olan Birleşik Metal-İş Sendikamız, DİSK ilkelerinin bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de yılmaz takipçisi olmaya devam edecektir" denildi.

DİSK işçilerin ekonomik ve demokratik mücadele örgütü olarak ülkemizde, sermayeden ve devletten bağımsız, demokratik sınıf ve kitle sendikacılığını temsil etmek amacıyla kurulmuş ve yıllar boyunca bu yolda ilerleyerek işçi sınıfı mücadelesine çok büyük kazanımlar sağladığı vurgulanan açıklamada, "Türkiye işçi sınıfı mücadelesine altın harflerle yazılan büyük ve şanlı 15-16 Haziran direnişlerini, 1 Mayısların Taksim Meydanı'nda kitlesel olarak kutlanmasını, DGM direnişlerini, 'Faşizme Geçit yok' eylemlerini gerçekleştiren DİSK'in, o parlak ve şanlı günlerine dönmesi en büyük temennimizdir" diye belirtildi.

Birleşik Metal-İş, "Kuruluş Bildirgesinde 'Emperyalizmin, devletimizin ve milletimizin hayatına yeniden kastetme çabalarının arttığını ve bir avuç sömürücünün, aracının, kapkaççının bu çabalara katıldığını görmektedir' cümlesiyle genel felsefesini ortaya koyan DİSK'e ve bu kimliğe sahip çıkan bağlı sendikalara, bugün ülkemizde yaşananları dikkate aldığımızda, kuruluş günlerinde olduğundan çok daha fazla görev düştüğü ortadadır" diye kaydetti.

DİSK'in 1967 yılındaki bu tespitlerinin bugünlerde de benzer bir görünüm arz ettiğine dikkat çekilen açıklamada, "DİSK'in doğrularının aynıyla geçerli olmakla beraber bugün itibariyle hayata geçirme ve ilkelere sahip çıkma anlamında bazı sıkıntılar yaşandığını da görüyoruz" denildi.

Birleşik Metal-İş Sendikası açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:
"Ne yazık ki 1977 yılında Kemal Türkler'in DİSK Başkanlığı'ndan ayrılması ve ardından 1979 yılında Maden-İş Sendikası'nın DİSK'ten ihraç edilmesi ile başlayan bu olumsuz sürecin bazı dönemsel kesintilerle de olsa devam etmesi bizleri endişelendirmekte ve sorumluluğumuzu artırmaktadır.

"İşçi sınıfının bugün yaşadığı sorunlarla mücadele edebilmek sadece DİSK'in 1 numaralı kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler döneminde olduğu gibi DİSK'i DİSK yapan anlayış ve ilkeleri hayata geçirebilmekle mümkün olacaktır.

"Bu nedenle DİSK'in 51. kuruluş yıl dönümünde, kuruluş bildirgesinde vurgulananları ve yükseliş dönemindeki anlayış, ilke ve değerleri tüm topluma bir kez daha hatırlatmayı bir görev biliyoruz.

"Aynı eski günlerde olduğu gibi DİSK'in sınıf siyasetine ve kitlesel bir güce kavuşması için özellikle Kemal Türkler'in başkanlığındaki mücadeleci gücüne kavuşması adına Birleşik Metal-İş sendikası olarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzun kamuoyunca bilinmesini istiyoruz."