ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

3. Havalimanı yüzlerce işçiye mezar olmuş

AKP iktidarı, 3. Havalimanı projesinin yüzde 80'inin tamamlandığını açıklayarak, işlerin çabuk bittiğiyle övünürken, havalimanı inşaatında yüzlerce işçinin hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Projede çalışan işçilerin ifadeleriyle basına yansıyan haberde iş cinayetlerinin üzerinin örtüldüğü belirtiliyor.

Etkin Haber Ajansı / 12 Şubat 2018 Pazartesi, 11:44

İSTANBUL - İstanbul 3. Havalimanı inşaatı tüm hızıyla sürüyor. Proje, yaşanan çevre katliamı tartışmalarının yanında şimdi de iş cinayetleriyle anılıyor. Şantiyede çalışan işçilerin ifadelerine göre havalimanı inşaatında şimdiye kadar yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre projenin biran önce bitirilmesi için çalışanlara baskı yapılıyor, bu da bir çok ölümlü iş kazasına yol açıyor. Üzerine kurulan devasa arazideki doğal yaşamı yok eden inşaatta 31 bin kişinin çalıştığı belirtildi. İş güvenliği tedbirlerinin alınmadığı şantiyede çoğu doğu illerinden gelen ve göçmen işçiler kölece çalışma koşullarına tabi tutuluyor.

İŞÇİ ÖLÜMLERİ BUGÜNE KADAR GİZLENDİ

Habere göre projede yer alan bir harfiyat kamyonu şoförü, bugüne kadar 400 işçinin hayatını kaybettiğini söyledi. İşçilerin şantiye için 'mezarlık' tanımlamasını yaptığını aktaran kamyon şoförü, ölen işçilerin ailelerine para verilerek olayın ört bas edildiğini ifade etti. İşçi, ölümlü kazalarda ambulans bile çağrılmadığını, olayın basına yansımaması için özel bir çaba sarf edildiğini belirtti.

Özellikle şehir içinde yaya ölümlerine yol açan hafriyat kamyonlarının bilinçli bir şekilde kapasitesinin üstünde yüklendiğini aktaran kamyon şoförü, araç muayenelerinin göstermelik bir şekilde yapıldığını, freni tutmayan araçların trafiğe sürüldüğünü söyledi. İşçi, proje yürütücüsü Kolin, Kalyon ve Cengiz Holding'in kural tanımadan ölüme davetiye çıkardıklarını doğruladı.

Yaşanan çevre tahribatından en çok Akpınar, Çiftalan, Ağaçlı ve Odayeri köylerinin etkilendiği belirtiliyor. Köylüler daha önce bir çok kez tepkilerini dile getirmiş ancak yandaş şirketleri korumak için bu tepkiler bastırılmıştı.