ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Türkiye'nin Efrîn'i işgal saldırısı Lahey'e taşınıyor

Efrîn'deki demokratik kitle örgütleri, Efrin'de savaş suçu işleyenlerin yargılanması talebiyle imza kampanyası başlattı. İmzalar BM başta olmak üzere uluslararası adalet ve insan hakları kurumlarına gönderilerek, Türkiye'nin Lahey Adalet Divanı'nda yargılanması talep edilecek.

Etkin Haber Ajansı / 12 Şubat 2018 Pazartesi, 13:43

EFRÎN - AKP/Saray rejiminin Efrin'e yönelik işgal saldırısı 24. gününde devam ediyor. Efrîn'deki demokratik kitle örgütleri saldırıların durdurulması ve sivillerin yaşamını yitirmesine ilişkin harekete geçti.

İMZA KAMPANYALARI BAŞLATILDI

Mezopotamya Ajansı'ndan Nazım Daştan ve Selami Aslan'ın haberine göre; Efrin Kantonu'nda bulunan Toplumsal Adalet Meclisi, İnsan Hakları Derneği ve Avukatlar Birliği, Efrinlilerin talebi üzerine yaşanan savaş suçlarına ilişkin imza kampanyaları başlattı. İki başlık altında başlatılan kampanyaların ilkinde, Efrin'e yönelik saldırıların durması için 100 bin imza hedeflenirken, ikincisinde ise savaşta yaşamını yitiren siviller ve zararları için bin imza hedefleniyor. Bu imza kategorisinde, savaşa karar verenlerin ve savaş suçu işleyenlerin uluslararası mahkemelerde yargılanması da talep ediliyor. 3 gündür başlatılan imza kampanyasında hedeflenen imzaların yüzde 80'inine ulaşılırken, amaçlanan hedefin çok üzerinde imza toplanacağı öngörülüyor.

ULUSLARARASI MAHKEMELERE BAŞVURACAĞIZ

Konu ile ilgili konuşan Efrin Kantonu Adalet Meclisi Sözcüsü Mihemed Reşo, saldırılarda çok fazla sivilin yaşamını yitirdiğini ve savaş suçu işlendiğini vurguladı. Özellikle sınır köylerinde yaşayan sivillerin hemen hepsinin ya yaşamını yitirdiğini ya da evlerinin talan edildiğini ifade eden Reşo, "Uluslararası mahkemelerde bu savaşı başlatanlar ve bu cinayetleri işleyenlerin yargılanmasını isteyeceğiz" dedi.

SİVİLLER HEDEF ALINIYOR

Kantonun İnsan Hakları Derneği Eşbaşkanı Mihemed Xelîl de TSK ve bağlı güçlerin sivil yerleşim yerleri, su kaynakları ile tarihi yerlere saldırmasının uluslararası hukukta savaş suçu olduğunu ifade etti.

LAHEY ADALET DİVANI'NA TAŞINACAK

Avukatlar Birliği Üyesi Ebbas Ehmed ise hukukçular olarak bu saldırıları kınadıklarını ifade ederek, bu imzaları uluslararası adalet ve insan hakları kurumlarına göndereceklerini belirtti. Özellikle savaş suçu işleyenlerin Lahey Adalet Divanı'nda yargılanması için çalışacaklarını kaydeden Ehmed, ayrıca toplanan imzaların Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere bir çok uluslararası kuruma gönderileceği aktardı.