ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Lozan'dan Cenevre'ye Efrîn yürüyüşü başladı

37 farklı ülkeden 200 isim, Türkiye'nin Efrin'e yönelik saldırıları konusunda harekete geçilmesi talebiyle İsviçre'nin Lozan kentinden Cenevre'deki BM binasına yürüyüş başlattı.

Etkin Haber Ajansı / 12 Şubat 2018 Pazartesi, 15:17

LOZAN - Avrupa Efrîn’i Sahiplenme Platformu, AKP/Saray rejiminin Efrin'e yönelik gerçekleştirdiği işgal saldırılarının durdurulması talebiyle İsviçre'de büyük bir yürüyüş başlattı. Aralarında siyasetçi, yazar, akademisyen ve demokratik kitle örgütü temsilcilerinin de bulunduğu 37 farklı ülkeden 200 isim tarafından Lozan kentinden başlatılan yürüyüş, Cenevre'deki Birleşmiş Milletler (BM) binası önünde sona erecek.

Rippone Meydanı'nda yer alan Lozan Antlaşması'nın imzalandığı binanın önünde yapılan basın açıklaması ile yürüyüş başladı. 5 gün sürmesi planlanan yürüyüş öncesi aralarında MLKP, Öcalan, Partizan, AvEG-Kon, İDHF, SYKP, SKB, YS, KCDE, HDK-A'nın bileşeni olduğu Efrin ile Dayanışma Platformu adına konuşan İhsan Kurt, AKP/Saray rejiminin insanlığa karşı suç işlendiğini vurgulandı. Kurt, Efrin'e dönük saldırıların IŞİD'i güçlendirip yeni alanlar açtığını da söyledi. Bölgenin istikrarı ve güvenliğini sağlamak için Rojava sınırı boyunca uçuşa yasak bölge ilan edilmesi gerektiğini kaydeden Kurt, "Türkiye'nin işgal saldırılarında gerçekleşen sivil katliamlardan ötürü uluslararası mahkemelerde yargılanmalıdır. Tüm demokratik kamuoyunu, BM ve tüm uluslararası kurumları sorumluluğa ve göreve davet ediyoruz" dedi.

Yürüyüşe katılan isimlerden olan Lozan Belediyesi Başkan Yardımcısı David Payot da Kürtlere yönelik saldırıların derhal sona erdirilmesini istedi. Payot, saldırıların burada yaratılmak istenen cinsiyet özgürlükçü, demokratik alternatif sisteme yönelik olduğunu ifade etti.

KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç ise Kürtlerin vatanlarının 4 ayrı parçaya bölündüğü Lozan Anlaşması'nın imzalandığı binanın önünde olduklarını hatırlatarak, Kürtlerin mücadelesinin bu anlaşmayı hükümsüz kıldığını belirtti.

DİCLE: FAŞİZM KURUMSALLAŞTIRILMAK İSTENİYOR

Yine Türkiye'nin Efrin'e saldırıp, buraya cihatçı grupları yerleştirerek bölgenin demografik yapısını değiştirmeyi hedeflediğine dikkat çeken Kürt siyasetçi Hatip Dicle de Türkiye'de yaratılan savaş histerisiyle milletçi kesimlerin mobilize edildiğini ve erken bir seçimle faşizmin kurumsallaştırılmak istendiğini söyledi.

Yeşiller Lozan Kent Belediyesi Meclis Uyesi Illias Panchard da İsviçre'nin uluslararası sözleşmelere taraf olduğunu, bu nedenle de saldırılara karşı sessiz kalamayacağının altını çizdi.

AVRUPA ÜLKELERİNE SESSİZLİK ELEŞTİRİSİ

SP Federal Parlamento Milletvekili Laurence Fhielman Rielle ise kendi sınırları içerisindeki Kürtleri bu zamana kadar hedef alan Türkiye'nin, bugün de Efrin'deki Kürtleri hedef alındığını ifade etti. Rielle, Avrupa ülkelerinin bu konudaki sessizliğini de eleştirerek, konunun önümüzdeki günlerde İsviçre Federal Meclisi Genel Kurulu'nda gündeme alınacağını söyledi.

İsviçre Yeşiller Partisi, Komünist Partisi, İspanya Bask Temsilcisi, İspanya Katalonya temsilcisi, YNK, KDP İran, Goran, PYD'nin de aralarında bulunduğu 22 kurum ve kuruluş temsilcisi de söz alarak Efrin'e yönelik saldırıları kınadığı basın toplantısının ardından grup Cenevre'ye doğru harekete geçti.

Yürüyüş süresince konaklama yapılacak noktalarda çeşitli panel ve konferanslar da düzenlenecek. Yürüyüş 16 Şubat günü Birleşmiş Milletler binası önünde yapılacak bir miting ile son bulacak.