ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Güney Kürdistan heyeti: Kürt halkının birliği ile bu sessizliği bozacağız

Güney Kürdistan'dan gelen parlamenter heyeti, Demokratik Özerk Yönetimini ziyaret etti. Ziyaret sonrası yapılan basın toplantısında konuşan Ali Xalo, "Kürt halkının birliği ile bu sessizliği bozacağız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Şubat 2018 Pazartesi, 11:57

EFRÎN - Güney Kürdistan'dan gelen parlamenter heyeti, Demokratik Özerk Yönetimini ziyaret etti. Ziyaretin ardından yönetim binası önünde basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısına Güney Kürdistan Parlementosundan gelen heyetin yanı sıra Özerk Yönetim Eşbaşkanı Hevi Mustafa, Şex Osman katıldı.

Toplantıda konuşan Hevi Mustafa, 24 gündür Efrîn halkının savaşçıları ile birlikte katliamalara karşı büyük bir direniş gösterdiğini belirtti. Bu direnişin Kürt halkının birliğini ortaya koyduğunu vurgulayan Hevi Mustafa, Güney Kürdistan'dan gelen heyetin ulusal birliğin önemini ortaya koyduğunu ifade etti. Hevi Mustafa, "Türk devleti IŞİD ruhuyla topraklarımıza saldırıyor. Dünya bu saldırılara gözünü kapatmış durumda. Bizim irademiz halktan aldığımız güçtür, Efrîn halkının direnişi Kürt halkının kazanımı olacaktır" dedi.

Günay Kürdistan Parlementer heyeti adına konuşan Ali Xalo ise "Efrîn halkının direnişi bizi çok etkiledi, Efrîn halkının direnişini selamlıyoruz. Kürt halkının birliği ile bu sessizliği bozacağız. 2017 yılında Güney Kürdistanı işgal etmek isteyenlere karşı Peşmerge ve halk nasıl direndiyse, bugün işgalci Türkiye'nin saldırılarına karşı YPG, YPJ savaşçıları direniyor. Bu direniş artık sınırları aştı. Kürt halkı ulusal birliğini bu direniş ile ortaya koyacak" diye konuştu.

Heyet yapılan basın toplantısının ardından halkla buluşacak. Heyet, TSK ve ÖSO çetelerinin bombaladığı bazı köyleri ziyaret edecek.