ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kemalbay: Mücadeleleri birleştirmek boynumuzun borcu

Partisinin kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, "Bugün faşizmin karşısında durmak el ele vermektir. Faşizm ancak onun karşısında güç birliği yaparak omuz omuza vererek, direnerek yenilir. Bütün toplumsal muhalefeti, tüm ezilenleri hele hele kadınların, gençlerin mücadelelerini, taleplerini birleştirmek bizim boynumuzun borcu olsun" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Şubat 2018 Pazar, 12:13

ANKARA- HDP'nin 3. Olağan Büyük Kongresi coşkuyla devam ediyor.

Kongrede görevini devredecek olan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, bugüne kadar yürüttükleri mücadelede eksikliklerinin özeleştirisini verirken, faşizme karşı birleşik mücadele çağrısı yaptı.

Kemalbay, konuşmasına "3. Büyük Kongremiz çok stratejik, çok önemli bir dönemde gerçekleşiyor" diye başladı.

"Zindanlarda rehin olan binlerce yoldaşımızı selamlıyorum" diyen Kemalbay, 7 Haziran'da HDP'nin attığı adımla egemenlerin kendi siyasi yok oluşlarını gördüklerini ve topyekûn bir saldırı başlattıklarını söyledi.

Fakat tutsak eş genel başkan ve tüm partililerin zindanları mücadele alanına çevirdiğini kaydeden Kemalbay, "Onlar içeride, bizler dışarıda mücadelemizi sürdürdük. Zindanların mücadelesi bizlere güç veriyor, onur veriyor" dedi.

Türkiye'nin bir yol ayrımında olduğu değerlendirmesinde bulunan Kemalbay, şöyle devam etti: "Bu yol ayrımında halklarımızın şu sorunun cevabını vermesi gerekiyor: yaklaşık 100 yıldır süren inkarcı, sömürücü, tekçi politikalar devam mı edecek? Faşizm kurumsallaşarak kendini sürdürecek mi yoksa halklar bahçesi olan coğrafyamızda eşit, laik çoğulcu demokrasiyi el birliği ile inşa mı edeceğiz. Biz 7 Haziran'dan bu yana bu sorunun cevabını arıyoruz."

OHAL ile, KHK'larla halkları sindirmeye çalışarak kendi tek adam rejimlerini dayattıklarını söyleyen Kemalbay, kenilerinin ise hayır demeye devam ettiğini dile getirdi. Kemalbay, ekledi: "Özgürlük mücadelemizi inatla, kararlılıkla sürdürüyoruz."

FAŞİZMİN KARŞISINDA DURMAK EL ELE VERMEKTİR

"Bugün faşizmin karşısında durmak el ele vermektir" diyen Kemalbay, şöyle devam etti: "Faşizm ancak onun karşısında güç birliği yaparak omuz omuza vererek, direnerek yenilir. Bütün toplumsal muhalefeti, tüm ezilenleri hele hele kadınların gençlerin mücadelelerini, taleplerini birleştirmek bizim boynumuzun borcu olsun."

tek adam rejimini inşa etmek için ülkenin büyük bir karanlığa itildiğini, halkın nefes alamadığını belirten Kemalbay, "İnsanlar artık yoksulluktan sokağa çıkamaz hale geldi. İşçiler, emekçiler bedenlerini ateşe vererek sorunlarını çözmeye çalışıyorlar" dedi.

AFRİN HALKI YAŞAMINI KORUYOR

Kemalbay, Afrin'e yönelik saldırının kabul edilemez olduğunu da ifade ederken, "Afrin'e yapılan bu saldırının Türkiye halklarına hiçbir anlamlı gerekçesi yoktur. Bugün bombaların üzerine imza atanlar bu sivil ölümlerinin sorumlularıdır. Afrin'de büyük bir direniş gerçekleşiyor. Neden? Çünkü siz halklara karşı savaş açarsanız kaybedersiniz. Çünkü Afrin halkı kendi evini, kendi yaşamını koruyor" dedi.

Abdullah Öcalan'ın barış için çaba harcadığını fakat iktidarın halkların barış imkanını ortadan kaldırdığını kaydeden Kemalbay, "11 askerin yaşamını yitirdiği bilgisi geldi. Gerçek kayıplar ifade edilmiyor. Afrin'de yaşamını yitiren siviller gibi, gerillalar gibi, yurdunu savunanlar gibi hepsi insandır. Bizler insanı yaşatmalıyız. Askeri de yaşatmalıyız. Herkesi yaşatmak bizim sorumluluğumuz. Askerlerin cenazelerini sayamayız, tabutlara dirsek koyup konuşamayız biz. Kimsenin çocuklarını savaşa sürmeye hakları yoktur" diye konuştu.

ÖZELEŞTİRİ VERDİ

Partinin özeleştirisini halklarla birlikte yaptıklarını ve bazı eksiklikleri olduğunu gördüklerini dile getiren Kemalbay, konuşmasını şöyle tamamladı: "Dönemin ruhuna denk gelecek bir mücadeleyi gerçekleştiremediğimizin özeleştirisini veriyoruz. Sur'da, Cizre'de, Nusaybin'de direnişlerde yaşamını yitirenleri saygıyla anıyoruz. Demokratik siyasetin genişlemesini sağlamakta yeterince başarılı olamadığımızı değerlendirdik. Bütün zorluklara rağmen halklarımızın bizlere gösterdiği bu büyük bağlılığı ve bize verdiği cesareti çok daha iyi değerlendirebiliriz. Faşizm varsa onun karşısında demokrasi mücadelesi vardır. Faşizm karşısında büyük bir direnişi, halkları birleştirerek gerçekleştirebiliriz. Bizler 3. Büyük Kongremizden sonra hem politik hem örgütsel olarak mücadelemizi çok daha ileriye taşıyacağız. HDP büyük bir değişimin gücü olmaya devam edecek. Etrafınıza bir bakın; HDP dışında yeni bir söz söyleyen kimse var mı? Yok. Bizler halklarımızın umuduyuz. Halklarımıza yeni bir yaşamı kuracak olanlar; halkların, kadınların, emekçilerin, Kürtlerin, Alevilerin birleşik hareketidir HDP. Bugüne kadar bu mücadeleye omuz verenlere, bu mücadeleyi yükseltenlere bir kez daha teşekkür ediyorum. Birlikte omuz omuza, bir kişi bile eksilmeden mücadeleye devam edeceğiz. Bu gemi limana varacak. Biz kazanacağız. Mutlaka kazanacağız! Serkeftin!"