ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP'den kararlılık kongresi

Salona OHAL ve Efrin'i işgal girişimini protesto eden pankartların alınmaması HDP kitlesinin Efrin'e duyarlığını göstermesini engellemedi. Salonda en çok atılan slogan Efrin'deki direnişin selamlanması oldu.

Etkin Haber Ajansı / 11 Şubat 2018 Pazar, 15:21

ANKARA (Semiha Şahin)- Halkların Demokratik Partisi, tarihi bir kongre topladı. Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay'ın konuşmasında vurguladığı "stratejik önemdeki tarihi bir an"da onbinler Ankara Arena Spor Salonu'nda bir araya geldi.

Herhangi bir kongre olmadığı, AKP/Saray'ın haftalar öncesinden başlayan gözaltı ve tutuklama saldırıları, son ana kadar devam eden yasaklarda görülüyordu. Spor Salonu'na çıkan tüm yollar kapatıldı, bariyerlerle ablukaya alındı. Arama noktalarındaki didik didik arama eziyete dönüştürülmek istendi.

Gelenler oldukça heyecanlı, coşkulu, ama bir o kadar da sakindi. Hedefleri kongre iradesini göstermek, halkın biat etmeyeceğini, boyun eğmeyeceğini ifade edeceği salona ulaşmaktı.

Salon girmek için kuyruğa girenler, "Faşizme karşı omuz omuza", "Direne direne kazanacağız", "Berxwedane Efrin'e" sloganlarını atarak kararlılığını sergiledi.

Kongrenin başlamasına saatler varken salonda yerini alanlar, ellerinde HDP bayrakları, dillerinde HDP ezgileriyle kongreyi başlattı.

Bu tablonun özeti Sırrı Süreyya Önder'in katılım sayısını aktarırken kullandığı sözlerdeydi: "Birilerinin sevineceği, birilerini ise çokça üzüleceği bir bilgi vereyim. Şu anda ulaşan bilgiyi göre kongremize 32 bin arkadaşımız katılmıştır. Küsüratını da söylemiyorum."

4 Kasım 2016'da HDP Eş Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile milletvekillerinin tutuklanması sonrasında amaçlanan tasfiye saldırılarına rağmen HDP dimdik ayakta kaldı.

Kongre bunun göstergesi oldu. Bu zorlu süreçte Eş Genel Başkanlık görevini yürüten Serpil Kemalbay ile bu sürecin zorluklarını üstlenen milletvekilleri ve MYK üyelerinin salonu gezerek katılımcıları selamlamaları sırasındaki coşku, bu halkın ve ezilenlerin HDP'den beklentisini, HDP'nin ise tüm ezilenler açısından bir nefes olduğunu gösterdi.

EFRİN DUYARLILIĞI

Salona OHAL ve Efrin'i işgal girişimini protesto eden pankartların alınmaması HDP kitlesinin Efrin'e duyarlığını göstermesini engellemedi. Salonda en çok atılan slogan Efrin'deki direnişin selamlanması oldu. Hem sunucunun hem de divanın uyarıları kar etmedi. Kitle Ankara'dan Efrin'e selam gönderdi. Sırrı Süreyya Süreyya Önder'in yaptığı uyarıya "Biji Serok Apo" sloganıyla yanıt verildi. Bu slogan da HDP kitlesinin divana bir uyarısıydı.

DEMİRTAŞ COŞKUSU, KARAR HÜZNÜ

Çok bileşenli HDP, Pervin Buldan ve Sezai Temelli'nin eşbaşkanlığında yeni dönemine girme konusunda uzlaşma sağladı. Ancak partisinin bu kararını doğru bulmayanlar da kongrede kendini ifade etti. Demirtaş'ın resimlerinin bulunduğu atkıları boynuna takanlar da vardı, Selahattin Demirtaş'ın eş başkan adayı olmasını isteyenlerin kurduğu stant da.

Bir gösterge ise Demirtaş'ın mesajındaki kesin vurgu oldu. Demirtaş'ın mesajı kitlenin ayakta alkışları altında başlarken, "siyasi ve ahlaki olarak aday olmayacağım" sözlerinin ardından kitlenin heyecanı düştü.

BARZANİ'NİN MESAJI KARŞILIK BULMADI, YNK AYAKTA ALKIŞLANDI

Elbetteki bu durum kısa sürdü. Mesajların ardından kürsüye çıkan enternasyonal konukların dayanışma duyguları ve özellikle de Efrin'le ilgili mesajlar dikkatle dinlendi, ilgiyle karşılandı.

Dikkat çeken bir diğer nokta KDP Genel Başkanı Mesut Barzani'nin "siyasal koşullar nedeniyle gelemediğini belirterek başarılar dileği" mesajına gösterilen ilgisizlikti. HDP'nin daha önceki kongresinde Barzani'nin mesajını ayakta alkışlayan HDP kitlesi, bu kez sınırlı bir alkışla mesaja karşılık verdi.

Irak Parlamentosu'ndan YNK Grup Başkanı Karez Abdullah'ın "Demokrasi ve eşitlik mücadelesinde hepinizin yanındayız" şeklinde bitirdiği sözleri ise ayakta alkışlandı.