ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP kongresi dayanışma ile güçlendi

HDP kongresi, büyük bir dayanışmaya ev sahipliği yapıyor. Yurtiçinden ve yurtdışından onlarca siyasi parti, sendika, demokratik kitle örgütünden temsilciler kongereye katıldı. FHKC yöneticilerinden Leyla Halid, Ankara'da Filistin'deki manzarayı gördüğünü belirterek, Afrin'deki savaşa karşı olduklarını da söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Şubat 2018 Pazar, 14:35

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi'nin 3. Olağan Kongresi, on binlerce kişinin katılımıyla büyük coşkuyla sürüyor. Kongre, yoğun baskı altında olan HDP'yle dayanışmaya da ev sahipliği yapıyor.

Arena Spor Salonu'nda düzenlenen kongreye sokağa çıkma yasakları döneminde yaşamını yitiren Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç, Taybet İnan, Rojava'da yaşamını yitiren Aziz Güler, Bedrettin Akdeniz, Gezi direnişinde yaşamını yitiren Ahmet Atakan ve Suruç'ta yaşamını yitiren düş yolcularının aileleri katıldı.

Bileşen partilerin yöneticilerinin yanı sıra, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, TKP Genel Başkanı Erkan Baş, ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, Halkevleri'nden Nuriye Günay ve Dilşat Aktaş, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk, KESK Eşbaşkanları Aysun Gezen ve Mehmet Bozgeyik ile çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütü, yöre derneği, sendikanın başkan ve yöneticileri ile Yüksel direnişçilerinden Veli Saçılık katıldı.

ENTERNASYONALİST DAYANIŞMA

Kongre, enternasyonalist dayanışmaya da ev sahipliği yaptı. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi yöneticisi Leyla Halid, Irak Parlamentosunun YNK'li milletvekilleri Mele Kadir, İdris Sadiq, Kawa Nadir, Muhsin Osman, Kurdistan Hizbî Şui Genel Başkan Yardımcıları Umut Muhammed Salih, Nebes Mustafa Abdullah, Hizbi Zehmetkeşan MYK üyesi Goran Celal, Lübnan Komünist Partisi Politbüro Üyesi Yana Rim El Simrany, Avrupa Parlamentosu Sol Grup Başkanı Gabi Zimmer, Avrupa Sosyalistleri Partisi Genel Sekreteri Giacomo Filibeck, Fransa Komünist Partisi Genel Sekreteri Pierre Laurent, Avrupa Parlamentosu Die Link üyesi Martina Michels, BASK Parlamentosu üyesi Unai Urruzun, BASK Sortu Üyesi İgor Zulaika, Yunanistan SRİZA, Kıbrıs AKEL, Portekiz Komünist Partisi, Fransa Komünist Partisi, Norveç İşçi Partisi, Fransa Sol Parti, Ermeni Devrimci Federasyonu, Lübnan Komünist Partisi, BASK'tan siyasi partiler, YNK, İrlanda İşçi Partisi, Almanya Sol Parti, Kürdistan Demokrat Sosyalist Partisinden temsilciler de kongreye katıldı.

Yurtdışından gelen konuklardan bir kısmı kürsüden konuşma yaparak dayanışmalarını iletti.

Fransa Komünist Partisi Genel Sekreteri Pierre Laurent, "Kardeşlik mesajı iletmek için burada bulunuyorum. Mücadelenizin ne denli zor olduğunun farkındayız. Ama size desteğimiz tamdır. Desteğimiz tamamen hedeflerinize ulaşıncaya kadar sürecektir. Mücadeleniz her yerde yankılanıyor. Tüm Avrupa'da yankılanıyor. Dayanışma duygularımızı ifade etmekte zorluk çekiyoruz. Tutuklu olan yöneticilerinize, eşbaşkanlarınıza selam ve saygılarımızı iletiyoruz. Şunu söylemek isterim; Fransa'da mücadele etmeye devam edeceğiz. Paris Katliamı'nda gerçek ortaya çıkana kadar durmayacağız. Efrin'deki askeri müdahaleyi kesin bir dille kınıyoruz. Fransa'da da Avrupa'nın da kesin bir dille bunu kınaması için mücadelemizi sürdüreceğiz. Mücadeleniz için tebrik ederim, bizim için örnek teşkil ediyorsunuz" dedi.

Avrupa Parlamentosu Die Link üyesi Martina Michels ise "Tüm engellemelere rağmen bu salonu bu kadar doldurmuş olmanız heyecan vericidir. Bu ülkede bazılarının size tahammülü yok ama bizler direnişinizde yanınızdayız. Bundan sonra da yanınızda olacağız. Bu bölgedeki halklar kendi geleceklerini tayin hakkına sahiptir. Sizin talepleriniz Avrupa Parlamentosu'ndaki sol yumruğun da talebidir. Savaş çözüm değildir, tek çözüm barıştır. Savaşta kazanan olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır. Barış kazanacaktır. Biz bu ülkede tek bir adamın dediğinin olacağı ülke değil, özgürlüğün hakim olduğu bir ülkede sizlerin yanında olmak istiyoruz" diye konuştu.

Michels, ayrıca "Tahir Elçi'yi unutmayacağız" dedi, Avrupa ülkelerinin Türkiye'ye silah göndermesinin kabul edilmez olduğunu vurguladı.

LEYLA HALİD: AFRİN'DEKİ SAVAŞA KARŞI SESİMİZİ YÜKSELTİYORUZ

FHKC Politbüro üyesi Leyla Halid ise "Sizlere Filistin halkının selamını getirdim" dedi. FHKC Genel Sekreteri Ahmet Saadat'ın İsrail zindanlarında tutulduğunu hatırlatan Halid, tutsak bulunan HDP'lileri selamladı.

Halid, şöyle konuştu: "Zindanların kimlikleri yoktur. Zindanlar aynıdır. Hepsinin işlevi demokrasiyi ve özgürlüğü engellemektir. Bizler, sizinle dayanışma içinde olarak yeryüzündeki tüm zindanları yıkıp onların yerlerine kültür merkezleri ve okullar açacağız. Bugün Ankara'da iki görüntü gördüm. Sokaklardaki ve bu salonun etrafındaki polis güçlerini gördüm. Aynı manzarayı biz Filistin'de görüyoruz. Ancak bu salona girdiğim zaman Türkiye halklarını ve Kürdistan halklarını gördüm. Bu salondan yükselen sesler bütün zindanlardaki zincirlerin sesini bastıran, her taraftan yankılanan halkların sesidir. Sömürgeciliğin, baskının ve şiddetin olduğu her yerde direniş mutlaka yükselecektir. Sizler direniyorsunuz. Sizler, sömürüye karşı verilen mücadelenin sesisiniz. Direnen Filistin halkı adına sizleri selamlıyorum. Bizler, Afrin'deki savaşa karşı sesimizi sizlerle yükseltiyoruz. Savaşlar hayatı değil ölümü yaratır. Halklar yaşamı ve geleceği yaratırlar. Bu salondan mücadele eden tüm halklara selam olsun.

Sizden bir ricada bulunacağım; İsrail'e karşı boykot hareketini yükseltmenizi istiyorum. Bu siyonist güçler nerede olurlarsa olsunlar mücadeleyi omuz omuza yükseltmemiz gerekir. Dayanışmamız sizlerle. Halkların mücadelesi yaşayacak!"

KDP Lideri Mesut Barzani ise gönderdiği mesajda, mevcut gelişmelerden dolayı kongreye katılmadığını belirterek, başarı dileklerinde bulundu. Yine Rojava'dan PYD adına bir kutlama mesajı gönderildi.

TEM'DE TUTULAN BAŞKANLARDAN MESAJ

Kongreden 3 gün önce, cuma sabaha karşı evleri basılarak gözaltına alınan bileşen partilerin başkanları da kongreye mesaj gönderdi. Bugün Ankara TEM'e getirilen HDK Eşsözcüsü Onur Hamzaoğlu, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eşsözcüleri Naci Sönmez ve Eylem Tuncaelli, SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, ESP Genel Başkan Yardımcısı ve SKM Sözcüsü Fadime Çelebi'nin TEM'den gönderdikleri mesajlar okundu. Fadime Çelebi, mesajında, "Gözaltına alınmamızla partimiz HDP'nin kongre iradesini kırmayı amaçladılar. Ama nafile! İnanıyoruz ki, 3. Kongremiz, faşizme ve erkek egemen kapitalist sisteme karşı irademizi daha da büyütecek, kadınları ve ezilen halkları özgürlüğe bir adım daha yaklaştıracaktır" dedi.

Mesajları okuyan Meral Danış Beştaş, "TEM bu işi bıraksın, burada halk mücadelesi var" diyerek, gözaltılara tepki gösterdi.

Yine hapishanelerden mesajlar devam etti. DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, gönderdikleri mesajlarda kongreye başarı dileklerini iletti. Mesajında, faşizme karşı mücadelenin sürdüğünü belirten Otlu, "İşte bu tarihsel dönemde önemli zaferlere ve kazanımlara imza atmış partimiz HDP, geride bıraktığı dönemde eksikliklerine ilişkin halklarımıza, ezilenlere özeleştirisini de vermiştir. Artık görev halklarımıza verdiğimiz özeleştiriyi pratikleştirmektir. Artık görev AKP/Saray faşizmini durdurmak, işgal karşıtı mücadeleyi büyütmek ve halklarımızı faşizmin karanlığından kurtarmaktır. Partimiz HDP, yerel ve bölgesel konferanslardan aldığı enerji ve yenilediği ufkuyla umudu büyüten, zafere kitlenen yeni rotasına girecektir" dedi.

Sincan Hapishanesi'nde tutuklu bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken de gönderdiği mesajda, bugün yapılan kongrenin, yaklaşık üç yıldır süren siyasi soykırım operasyonlarının sonuca varamadığının kanıtı olduğunu belirtti. Baluken, "Özgürlük iradesini hapsedebilecek dört duvarı tarih henüz keşfetmemiştir. Bizler de fiziksel esaret altında olabiliriz, ama düşünsel olarak özgürüz ve hiç olmadığı kadar özgürlük iradesini taşımaya devam ediyoruz. Bilinmelidir ki, bu tarihi süreçte aydınlığa çıkacağımız günler de yakındır" dedi.