ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP Kongresi coşku ve kararlılıkla başladı

HDP 3. Olağan Kongresi, Ankara Arena Spor Salonu'nda toplandı. Sarayın partililerin katılımını engelleme girişimleri boşa çıktı, 30 binden fazla kişi "Güçlü parti, kararlı mücadele" şiarıyla kongrede buluştu.

Etkin Haber Ajansı / 11 Şubat 2018 Pazar, 11:08

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 3. Olağan Büyük Kongresi, Ankara Arena Spor Salonu'nda başladı. Kongreye yasaklara rağmen kitlesel katılım damgasını vurdu.

Partililer ve konukların salona girişiyle birlikte kongre programı başladı. İlk olarak tutuklu HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'a kürsüden selam gönderildi. Selamlama salonda büyük alkış ve coşkuyla karşılandı.

Ardından salona HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ile birlikte milletvekilleri girdi. Tüm salon ayağa kalktı, alkışlarla ve coşkuyla Kemalbay ve milletvekillerinin selamına karşılık verdi. HDP yönetimi, salonu turlayarak zorluklarla Ankara'ya gelip kongre iradesi gösterenleri selamladı.

HDP 3. Olağan Kongresi, delege çoğunluğunun tespitinin yapılmasıyla resmen başladı. Özgürlük mücadelesinde ölümsüzleşenler için yapılan saygı duruşundan sonra divan seçildi. Divan üyelerinden Meral Danış Beştaş Kürtçe, Sırrı Süreyya Önder Türkçe kitleye hitap etti.

TÜM ENGELLEMELERE RAĞMEN 32 BİN KİŞİ

Sırrı Süreyya Önder, "Bu halk ne zaman ihtiyaç olursa, kucakta bebesini, ocakta aşını bırakıp seferber olmuştur. Ne mutlu ki sizin temsiliciniz olduk, kutluyoruz hepinizi. Zalimce, tutsak tutulan başta Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, vekil arkadaşlarımız ve belediye eşbaşkanlarımızı saygıyla selamlıyoruz. Onların emanetidir bu bayrak, biz bir başkasına devredene kadar bu bayrağı taşıyacağız. Bu haksız savaş sarmalını çok önce defaatla uyaran barışın mimarı olma tanımını hak eden Sayın Abdullah Öcalan'ı da saygıyla selamlıyorum" dedi.

Önder, ardından kongreye katılım sayısını açıkladı. "Birileri üzülecek ama biz buradan yine de söyleyelim. Şu ana kadar elimize ulaşan bilgilere göre, 32 bin kişi kongremize katılmıştır. Kusüratını da söylemiyorum" dedi.

Divan üyesi Feleknas Uca ise katılımcıları 15 dilde "Hoşgeldiniz" diyerek selamladı.

Kongre sinevizyon gösterimi ile devam ediyor.