ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP 3. Kongresi'ni polis ablukası altında topluyor

HDP, "Güçlü parti, kararlı mücadele" şiarıyla 3. Büyük Kongresi'ni topladı. Yoğun gözaltı, tehdit ve yasaklara rağmen kongreye kitlesel katılım var.

Etkin Haber Ajansı / 11 Şubat 2018 Pazar, 10:07

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) 3. Olağan Büyük Kongresi'ni Ankara Arena Spor Salonu'nda topluyor. Kongreye yasaklara rağmen kitlesel katılım damgasını vurdu.

HDP, 3. Olağan Kongresi'ne gözaltı operasyonları, yasaklar, tehditler ve yoğun baskılar altında hazırlandı. Kongreden üç gün önce HDP bileşeni tüm parti ve siyasi grupların başkan ve yöneticileri eşzamanlı olarak gözaltına alındı. Yanı sıra kongre hazırlık komitesi üyeleri ve pek çok kentte HDP yöneticilerine yönelik gözaltılar sürdü. Partililerin kongreye katılımını engellemek için pek çok kentte polisin otobüs firmalarına HDP'ye otobüs verilmemesi talimatı verdiği ortaya çıktı. Son olarak Ankara Valiliği dün bir açıklama yaparak, "yasaklar listesini" açıkladı.

YOLLARDA ENGELLEMELER

Kongreye, yasaklar ve baskılarla gelinirken, pek çok kentte otobüslerin bağlandığı, bazı otobüs firmalarının ceza tehdidi üzerine vazgeçtiği haberleri geldi. Buna rağmen otobüs ve trenlerle Ankara'ya gelen partililer, sabah erken saatlerden itibaren kongrenin yapılacağı Arena Spor Salonu'nun önünde toplandı.

Spor salonu polis ablukası altında bulunuyor. Spor salonuna çıkan bütün yollar araç ve yaya trafiğine kapatıldı. HDP'liler polisin kurduğu iki ayrı arama noktasından didik didik aranarak salona ulaşabiliyor. Ayrıca polis, arama noktasında kamera kaydı kapıyor.

Ankara Valiliği'nin getirmiş olduğu yasaklar nedeniyle içeriye çakmak, kalem, şarj aleti, çanta gibi eşyalar alınmıyor.

FOTOĞRAF MAKİNESİ YASAK

Öte yandan kongreyi izleyecek gazetecilere de engel getirildi. Sarı basın kartı olmayan gazetecilerin fotoğraf makinesine izin verilmedi. İçeri girebilen gazetecilerin laptop ve kalemlerine el konuldu.

Yoğun baskılara rağmen kitlesel katılım dikkat çekiyor. Dışarıda hala binlerce kişi olduğu halde, salonun yarısından fazlası dolmuş durumda.

EFRİN SLOGANI YASAK

HDP'liler, "Jin jiyan azadi", "HDP umuttur umut dimdik ayakta", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarıyla kongrenin başlamasını bekliyor. Efrin halkına destek sloganı sonrası uyarı yapılması ise dikkat çekti.

OHAL PANKARTI İNDİRİLDİ

Salona çeşitli taleplerin yer aldığı pankartlar asıldı. "Hukuk katliamlarını, hak gasplarını durduracağız", "Gençlik tek tipleşmiyor", "Düşünce hapsedilmez, akademi biat etmez", "Kadın yaşam özgürlük", "gazetecilere özgürlük", "Jin jiyan azadi" pankartları yer alırken, "Tek tipe, tek adama, OHAL'e karşıyız" yazılı pankart ile bazı Kürtçe pankartların gece polisler tarafından indirildiği öğrenildi.

Salonda tutsak HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın fotoğraflarının olmaması dikkat çekti.

Salona partililer ve konukları girişi devam ediyor.