ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SKM 'Erkek devlet şiddetine itaat etmiyoruz' pankartı astı

SKM üyeleri her ayın 11'inde Özgecan Aslan şahsında başlattığı 'Yaşamak İstiyoruz' iylemlerinin 25. ayında İstanbul'un çok sayıda ilçesinde "Erkek devlet şiddetine itaat etmiyoruz. Yaşamak istiyoruz" yazılı pankartlar astı.

Etkin Haber Ajansı / 11 Şubat 2018 Pazar, 10:05

İSTANBUL - Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) üyeleri her ayın 11'inde Özgecan Aslan şahsında başlattığı 'Yaşamak İstiyoruz' iylemlerinin 25. ayında İstanbul'un çok sayıda ilçesinde "Erkek devlet şiddetine itaat etmiyoruz. Yaşamak istiyoruz" yazılı pankartlar astı.

Katledilen kadınların isyanıyla sokakta olduklarını vurgulayan SKM üyeleri, kadına yönelik taciz, tecavüz ve kadın katliamlarının her geçen gün arttığını ifade etti. Erkek egemen aklın toplumun tüm kurumlarına sirayet ettiğini, bunun temel göstergelerinin değişik dönemlerde yapılan açıklamalarda, Diyanetin kadın ve çocuklara yönelik tutumunda ortaya çıktığı belirtildi. AKP/Saray iktidarının tüm kurumlarıyla istismarı meşrulaştırarak bunu devlet politikası haline getirdiğini ifade eden SKM üyeleri, "Bizler dün olduğu gibi bugünde erkek devletin her türlü saldırısına karşı tek tipleştirilmeyi itaat etmeyi kabul etmiyor. Katledilen hakları emeği özgürlüğü gaspedilen tüm kadınların öfkesiyle sokaklarda olmayı hesap sormayı ve yaşam taleplerimizi dile getirmeyi sürdüreceğiz" dedi.

SKM üyeleri, tüm kadınları yaşamın tek tipleştirilmesine dur demeye ve örgütlenmeye çağırdı.