ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Hediye Yusif: Biz güzel Efrîn'i bırakıp gitmeyeceğiz

Tayyip Erdoğan'ın Efrîn'i işgal saldırısı öncesi halkın göç etmesi için kamp hazırladığını hatırlatan Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Kurucu Meclisi Eşbaşkanı Hediye Yusif, "Sanki uçak saldırılarına karşı o kampa kaçacağımızı düşündü. Biz güzel Efrîn'i bırakıp gitmeyeceğiz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Şubat 2018 Pazar, 17:08

EFRÎN (Welat Deniz) - AKP/Saray rejiminin Efrîn'e yönelik gerçekleştirdiği işgal saldırısı 23. gününde devam ederken Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu seçimler sonrası planladığı halk toplantılarını gerçekleştirmeye devam ediyor.

Efrîn'in Mahmudiye mahallesinde gerçekleştirilen halk toplantısında konuşan Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Kurucu Meclisi Eşbaşkanı Hediye Yusif, "Bizim mücadelemiz yeni başlamadı. 40 yıl önce bu mücadele Ortadoğu halklarının özgürlük mücadelesi ile başladı. Biz mücadele ettik ve onlarca şehit verdik. Biz halkların kardeşliği mücadelesi veriyoruz" dedi. Ortadoğu'da yaşayan halklar için yeni mücadele ortaya koyduklarını dile getiren Yusif, "Mücadele verirken çok sayıda insanımız rejim hapishanelerine girdi ama biz bunun karşısında hiçbir zaman boyun eğmedik. Bize dediler ki 'siz sesinizi çıkartmayın' işkenceler yaptılar. Rejim işkencehanelerinde onlarca şehit verdik. Bu mücadele böyle bir süreçte kendini örgütledi" diye konuştu.

Kürt halkının savaşın düzeyinin bu duruma geleceğini bildiği için YPG, YPJ'yi örgütlediğini ifade eden Yusif, "Bütün halklar ile birlikte özerkliğimizi ilan ettik ve Demokratik Özerk Yönetimini inşa ettik" diye kaydetti.

Türkiye'nin üç günde girmeyi düşündüğü Efrîn'e 23 gün geçmesine rağmen halen 2 kilometreden fazla ilerleyemediğini ifade eden Yusif, "Bütün halklar Efrîn'e destek olmak için buraya aktı, o halk bu topraklardan gitmek istemedi. Efrin halkı olarak onlara, çetelere 'yeter' dedik" diye konuştu.

Tayyip Erdoğan'ın Efrîn'i işgal saldırısı öncesi halkın göç etmesi için kamp hazırladığını hatırlatan Yusif, "Sanki uçak saldırılarına karşı o kampa kaçacağımızı düşündü. Biz güzel Efrîn'i bırakıp gitmeyeceğiz" dedi. Yusif, "Efrîn için direnen, mücadele eden bütün halkları Efrîn halkı adına selamlıyorum. Kimse halkımızın direnişini kıramayacak onlara bir karış toprağımızı vermeyeceğiz" diye belirtti.