ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Şimdi de Müslüman kadınlar #MeToo diyor

Mısır asıllı Amerikalı feminist gazeteci Mona Eltahawy, çocuk yaşta hac ziyareti sırasında uğradığı cinsel saldırıyı #MosqueMeToo etiketiyle açıkladı.

Etkin Haber Ajansı / 10 Şubat 2018 Cumartesi, 19:56

HABER MERKEZİ- Kadınların cinsel tacizi teşhir ettiği #MeToo kampanyasına Müslüman kadınlar da hac ve camide maruz kaldıkları tacizleri anlatarak katıldı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Mısır asıllı Amerikalı feminist gazeteci Mona Eltahawy, çocuk yaşta hac ziyareti sırasında uğradığı cinsel saldırıyı anlattı. Altahawy, "Hacda cinsel saldırıya uğradığımda 15 yaşındaydım. Travma geçirdim ve utanç içinde kaldım. Şu anda 50 yaşındayım, utanmıyorum ve o zaman sahip olmadığım bir güce ve platforma sahibim" dedi. Kadınların 1 numaralı önceliği olduğunu yazan Altahawy, İslamofobikler, ırkçılar ve Müslüman kadın düşmanlarına da meydan okuduğunu yazdı.


Bunun üzerine dünyanın dört bir yanından Müslüman kadın ve erkekler bu etiketle mesajlar attı ve 24 saatten az bir sürede bu etiket 2 bin kez twitlendi.

#MosqueMeToo Farsça Twitter sitesinde en çok konuşulan konular listesinin başlarına çıktı.

Etikete İngilizce tweetleyen NargessKa adlı kullanıcı "Hacılar tavaf sırasında sarkıntılık konusunda uyarıldı: babam korumak için tavaf sırasında annemin arkasından yürüdü. Erkekler, şaşırmış gibi yapmayın!" diye yazdı.

Bir çok İranlı ve Farsça konuşan kişi, etiketi sadece taciz deneyimlerini anlatmak için değil aynı zamanda kapanmanın kadınları cinsel taciz ve saldırıdan koruduğu inancına karşı çıkmak için de kullandı.

280 bin takipçisi olan Mona Altahawy bir tweetinde kendisine yönelen eleştiri ve hakaretleri özetleyen bir liste yaptı. Altahawy, kendisine gelen menfi mesajları "taciz edilmeyecek kadar çirkinsin", "Bunları yazmak için para alıyorsun", "Meşhur olmak için yapıyorsun", "Dikkat çekmek için yapıyorsun", "İslama saldırıyorsun", "Müslüman erkekleri kötü göstermek istiyorsun" ve "Fahişesin" gibi sınıflandırılabileceğini kaydetti.