ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Limter-İş Tuzla'da SGK'yı protesto etti

DİSK'e bağlı Limter-İş Sendikası, Tuzla ve Yalova tersanelerinde kayıt dışı çalıştırılan taşeron işçilerin kayıt altına almayan Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü'nü Tuzla İçmeler Köprüsü üzerinde yaptığı eylemle protesto etti.

Etkin Haber Ajansı / 10 Şubat 2018 Cumartesi, 11:13

İSTANBUL - DİSK'e bağlı Limter-İş Sendikası, Tuzla ve Yalova tersanelerinde kayıt dışı çalıştırılan taşeron işçilerin kayıt altına almayan Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü'nü Tuzla İçmeler Köprüsü üzerinde yaptığı eylemle protesto etti.

"SGK kayıt dışılığa göz yumuyor suç işliyor. Yasa dışılığa son" pankartını açan Limter-İş üyeleri adına konuşan Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı, sendika olarak tersane işçilerinin sigortalarının aldıkları ücret üzerinden tam yatılması, AGİ'lerinin taşeron ve tersane patronları tarafından gasp edilmesi ve çok tehlikeli işler kapsamında olan tersanelerde İtibari Hizmet Zammının uygulanması için üç ay boyunca kampanya yaptıklarını söyledi.

BİR 500 İMZA TOPLADIK

Tuzla ve Yalova tersaneleri önünde bin 500'e yakın işçinin imzasını topladıklarını ifade eden Saygılı, topladıkları imzaları şikayet dilekçesiyle birlikte vergi dairesi ile SGK İl Müdürlüğü önünde yaptıkları basın açıklamalarıyla yetkililere teslim ettiklerini kaydetti.

Vergi dairesi yetkililerinin bunu bir ihbar olarak kabul ettiklerini söyleyerek on gün içerisinde tersaneleri denekleyip sendikalarını bilgilendireceklerini söylediğini aktarak Saygılı, geçen zamana rağmen herhangi bir girişimde bulunulmadığını ve sendikalarının da bilgilendirilmediğini belirtti.

TERSANE PATRONLARI AKLANDI

SGK İstanbul İl Müdürlüğü'ne 29 Aralık 2017 tarihinde yaptıkları şikayet başvurusuna bir ay sonra yanıt verildiğini söyleyen Saygılı, şunları ifade etti: "SGK İl Müdürlüğü tarafından verilen yanıtta ise tersanelerde kayıt dışılığın olmadığı yargısından hareketle tersanelerin denetlenmesine gerek görmediği belirtilmiş. Yani açıktan kamu yararı ve yasalar hiçe sayılmış, tersane patronlarının aklanması yolu seçilmiştir."

SGK YASALARI HİÇE SAYIYOR

SGK İl Müdürlüğü'nın bu kararının tersane patronlarına 'bildiğinizden şaşmayın, kayıt dışılığa devam edin' anlamından başka bir şey olmadığını söyleyen Saygılı, "Yani SGK açıktan açığa yasaları hiçe sayarak işçilerin sigortalarından çalan tersane hatronlarının ve taşeronların suçuna ortak olmayı tercih etmiştir" dedi.

MECLİS ÖNÜNE GİDECEĞİZ

SGK yetkilileri, tersane patronlarının ve taşeronların suçlarına ortak olmayacaklarını vurgulayan Saygılı, "Önümüzdeki günlerde topladığımız imzalarla şikayet dilekçelerimizle Meclis'te ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde olacağız. Asla vazgeçmeyeceğiz, boyun eğmeyeceğiz. Haklarımızı alana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Kazanmak için siz işçi arkadaşlarımızı sendikamızın etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz" diye konuştu