ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ankara'da KESK üyeleri: Gözaltılar serbest bırakılsın

KESK Ankara Şubeler Platformu, ihraç edilen KESK üyelerinin işlerine iade edilmesi için yaptığı açıklamada, gözaltına alınan KESK Yürütme Kurulu üyemiz Elif Çuhadar'ın derhal serbest bırakılmasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 10 Şubat 2018 Cumartesi, 16:17

ANKARA - KESK Ankara Şubeler Platformu, OHAL kararnamesi ile ihraç edilen KESK üyelerinin işlerine iade edilmesi talebiyle Eğitim-Sen 2 nolu şube binasında basın açıklaması yaptı.

KESK Ankara Şubeler Platformu dönem sözcüsü Eğitim-Sen 2 No'lu Şube Başkanı Nusret Surkalar'ın yaptığı açıklamada, "Emek ve barış mücadelesi yürütenlere yönelik gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklama operasyonları sindirme ve kriminalize etme amaçlıdır" dedi.

Surkalar, "OHAL'in kendisi anayasal düzeni korumaya yönelik olmasına rağmen AKP OHAL'i anayasal hakları ortadan kaldırmak için kullanmaktadır. OHAL, iktidara istediğini yapma ve siyasal hedeflerine uygun zemin yaratma keyfiyeti veren bir araca dönüştürülmüştür. AKP'nin ne OHAL sopası, ne de diğer faşizan politikaları bizleri emek, demokrasi ve barış mücadelesinden alıkoyamaz" diye konuştu.

Son günlerde yaşanan gözaltı ve tutuklamalara değinen Surkalar, "Gözaltı ve toplu tutuklama furyasını şiddetle kınıyoruz. KESK Yürütme Kurulu üyemiz Elif Çuhadar derhal serbest bırakılmalı, hukuk tanımaz saldırılara son verilmelidir. Barış içerikli sosyal medya paylaşımları nedeniyle bağlı sendikamız Tarım Orkam-Sen Genel Başkanı Hamit Kurt'un da aralarında bulunduğu çok sayıda KESK üyesi gözaltına alınmıştır. Düşünce ve ifade özgürlüğü dönemsel politikalar uğruna ezip geçilecek, yok sayılacak haklardan olmayıp yüzlerce yıllık mücadeleler ve ödenen bedellerle güvence altına alınmışlardır. İktidar, hukuku hiçe sayarak suç işlemekten vazgeçmelidir" diye belirtti.

"Kimse bizden insanlarımızın öldürülmesine seyirci kalmamızı beklemesin. Çünkü bizim görevimiz insanları yaşatmaktır" diyen Surkalar, şöyle konuştu: "Darbe hukukuna karşı fiili, meşru ve demokratik direnişimizi ve hukuki mücadelemizi her ne pahasına olursa olsun, tüm zorlukları göğüsleyerek sürdüreceğiz. Bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; OHAL kaldırılmalı, KHK'ler geri çekilmeli, hukuksuzca ihraç edilen/açığa alınan tüm kamu emekçilerinin işlerine geri dönmeleri sağlanmalıdır."