ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Çocuk oyunu 'savaş karşıtı' diye yasaklandı

"Çevreci Afacanlar" isimli tiyatro oyunu, savaş ve şiddet karşıtı içeriği gerekçe gösterilerek yasaklandı. Yasaklamaya "ülkenin içinde bulunduğu hassas dönem" gerekçe gösterildi.

Etkin Haber Ajansı / 09 Şubat 2018 Cuma, 09:51

HABER MERKEZİ - Manisa'nın Akhisar ilçesinde oynanacak olan "Çevreci Afacanlar" isimli tiyatro oyunu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sakıncalı bulunarak yasaklandı.

Oyunun yasaklanmasında, tiyatro metninde yer alan Bilgican isimli karakterin savaş karşıtı sözlerinin konuyla alakasız olduğu ve yine tiyatro metninde yer alan yaşlı ağacın şiddet karşıtı sözlerinin de çevre kirliliği ile bir ilgisi olmadığı gerekçe olarak gösterildi.

Ayrıca oyun ile ilgili Akhisar Eğitim-Sen'e gönderilen yazıda, "Ülkemizin içinden geçtiği bu hassas dönemde savaş karşıtlığı gibi siyasal söylemlerin çocuklarımıza sunulmasının sakıncalı olduğuna karar verildiğinden okullarımızda oyun tanıtımı ve afişlerinin asılması uygun görülmemiştir" ifadeleri kullanıldı.

OYUN ÇEVRE BİLİNCİ KAZANDIRIYOR

Oyunun tanıtım metninde "Çevreci Afacanlar" için şu bilgiler yer alıyor:

"Çocuklarınıza ormanların yok olduğunda, çevrenin kirletildiğinde yaşayacakları mutsuzluğu, yok oluşu nasıl etkili olarak anlatacağınızı bilmiyorsanız afacanlar size yardımcı olmaya hazır.

Çevre bilincini anlatan oyunumuz pedagojik incelemelerden geçmiş dramaturg tarafından düzeltilmiş olup müzikleri profesyonel olarak oyuna uygun sadece bu oyun için hazırlanmıştır. 6 kişiden oluşan oyunumuz gerek kostümleri gerek dekoru gerekse verdiği mesajla çocuklarınızı eğlendirirken çevre bilincini de kazandırıyor."