ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kemalbay: Eş Genel Başkan adaylarımız Buldan ve Temelli

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, partisinin 11 Şubat'ta gerçekleşecek kongresinde Eş Genel Başkan adaylarının Pervin Buldan ve Sezai Temelli olduğunu açıkladı.

Etkin Haber Ajansı / 08 Şubat 2018 Perşembe, 14:15

ANKARA - HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, partisinin 11 Şubat'ta gerçekleşecek kongresi öncesinde, HDP Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında HDP'nin Eş Genel Başkan adaylarının Pervin Buldan ve Sezai Temelli olduğunu açıkladı.

Kemalbay, "Partimiz, 11 Şubat'ta 3. Büyük Kongresini gerçekleştirecek. Geçen hafta hem kadın hem de genel konferansımızı gerçekleştirdik. Önümüzdeki döneme yönelik politikaları ve hedefleri tartıştık" dedi.

20 Ocak'ta başlayan Efrîn'i işgal saldırılarından bu yana zaten var olan baskı koşullarının daha da şiddetlendiğini ve operasyonların ardı ardına gelmeye başladığını ifade eden KEmalbay, "Kongremize de yaklaştığımız bu dönemde büyük gözaltı ve tutuklamalarla karşı karşıya kaldık. Son 1 haftada yaklaşık 500 kişi sadece sosyal medyada 'savaşa hayır' dedikleri için gözaltına alındılar, tutuklanan arkadaşlarımız da var. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven de bu süreçte tutuklandı. Savaşa karşı tutumunu açıkça sergilediği için tutuklandı. DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Aslan da aynı şekilde, halklarımızın taleplerini ifade ettiği için gözaltına alındı. Bileşenlerimizden ESP Genel Başkan Vekili de bu süreçte tutuklandı" diye kaydetti.

HALKI TUTUKLASANIZDA BİTİREMEZSİNİZ

Bu tutuklama furyasının bir taraftan barış mücadelesini yürütenlere yönelik olduğunu öte taraftan da HDP'yi yok etme çabasının devamı olduğunun altını çizen Kemalbay, "Ama bir kez daha söylüyoruz. HDP halktır, halkı tutuklasanız da bitiremezsiniz. Halkın özgürlük mücadelesi durdurulamaz. Bunlar beyhude çabalardır. HDP'ye gücünüz yetmez, HDP'yi susturamayacaksınız. Çünkü HDP sadece HDP'nin sesi de değil. HDP sesi kısılan herkesin sesi. Ve kararlı mücadelesi devam edecek" diye belirtti.

SİZE SUÇLARININI HATIRLATANLARI MECLİS'TEN ATMAK İSTİYORSUNUZ

Kemalbay konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bakın Raboskî katliamının failleri Raboskî milletvekilinin de vekilliğini düşürdü. Siz demokrasiyi katlettiniz, adaleti yok ettiniz, bu ülkeyi faşist bir diktatörlük olarak yönetiyorsunuz. Hiçbir katliamın hesabını vermediğiniz gibi size suçlarınızı hatırlatanları da Meclis'ten atmak istiyorsunuz. Ama Ferhat Encu, halkların vekilidir. Bizim milletvekillerimizin vekilliklerini düşürerek de HDP'yi etkisizleştiremeyeceksiniz. Zaten Ferhat Encu halkların yanındaydı, onların yanında olmaya, onların sesini yükseltmeye devam edecek."

ADALET MÜCADELESİ YÜRÜTENLERE SALDIRI

Eren Keskin'e yönelik gerçekleştirilen saldırıya tepki gösteren Kemalbay, "Onun baro üyeliğinin düşürülmesine yönelik işlem başlatıldığını, beyefendinin direktif verdiğini öğreniyoruz. Adalet mücadelesi yürütenlere diyor ki, 'nefesim ensenizde'. Ama dünya tarihi, direnenlerin her zaman kazandığını gösterdi. Güçlüyüz ve kararlıyız, bir milim dahi geri adım atmayacağız. Kongre hazırlıklarımız da bu kararlılıkla gerçekleştiriyoruz." diye belirtti.

BULDAN VE TEMELLİ EŞ GENEL BAŞKAN ADAYLARI

Kemalbay, "Konferanslarımız ardından komisyonlarımız da çalışmalarını sürdürdü. Bu çalışmalar sonucunda eş genel başkan adayları ve Parti Meclisi üyeleri de şekillenmeye başladı. Mutabakat komisyonumuz da bir ortaklaşma sağladı. İstanbul Milletvekilimiz Pervin Buldan ve 25. Dönem milletvekilimiz Sezai Temelli bu mutabakat komisyonundan çıkan isimler oldu. Kongremizde eş genel başkan adayları olarak oylanacaklar" dedi.

ONBİNLERCE KONUĞUMUZ ANKARA'DA OLACAK

11 Şubat'ta Ankara Arena Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek kongreye onbinlerce partilinin ve dostlarının katılmasını beklediğini ifade eden Kemalbay, "Yurt dışından da konuklarımız olacak. AP Sol Grup Başkanı, Fransa Komünist Partisi Genel Sekreteri, İspanya'dan Podemos, Yunanistan'dan Syriza bizlerle olacak. Kıbrıs'tan, Filistin'den katılımcılar olacak. Pek çok mesaj da gönderildi" diye konuştu.

GÖZALTI VE TUTUKLAMALAR KONGREYE KATILIMI ENGELLEMEYE YÖNELİK

AKP-Erdoğan iktidarının gözaltı ve tutuklama saldırısının deam ettiğini hatırlatan Kemalbay, "Gözaltı ve tutuklama operasyonlarını kongremize katılımı engellemek üzere gerçekleştirildiğini biliyoruz. 14 il eş başkanımız 20 Ocak'tan bu yana gözaltına alındı. 8 ilçe el başkanımız, 18 il ve ilçe yöneticimiz, 7 PM üyemiz gözaltına alındı. Bileşenlerimize yönelik de operasyonlarla karşı karşıyayız" dedi.

Efrîn'deki savaşa dair kışkırtıcı, militarist dil sonucunda Niğde, Iğdır, Dargeçit, Pendik, Şereflikoçhisar'da HDP binalarına saldırılar gerçekleştirildiğini söyleyen Kemalbay, "Tüm bunlar AKP-Saray iktidarı tarafından partimizin gücünü azaltmaya yönelik hamleler. Anlamış olmalılar ki bu saldırıların bir etkisi yok. Halklar el ele vermişler. Bu süreci demokrasi inşa edilinceye kadar sürdürecekler" diye kaydetti.

Kemalbay konuşmasının devamında şunları söyledi:
"Biz, engellemeler karşısında önlemlerimizi aldık. En güzel mesajlarımızla kongremizde bir arada olacağız. Güçlü bir şekilde halklarımızın demokrasiye kavuşması için ses olacağımız, halkın umudu olmaya devam ettiğimizi göstereceğiz. 2018'de ya faşizm kurumsallaşacak ya da demokrasi faşizmi yenecek. Biz bu mücadelenin en ön saflarında yer alanlar olarak tüm muhalefet odaklarını birleştirme sözünü kongremizde vereceğiz. Bu buluşmayı enternasyonalist bir mücadele olarak da inşa edeceğiz. Aynı zamanda güçlü bir barış mücadelesinin de startını vereceğiz.

"Yeni seçilen kurullarımız güçlü direngen bir dilin yaratılan, toplumun artan sorunlarıyla mücadele eden, toplumsal mücadele alanlarına nüfuz eden alan çalışmasının yapılacağı bir yıl olacak. Kongremiz de bunun startının verileceği yer olacak. Dostlarımızla, dayanışma gösteren kurumlarla, kadınlarla, gençlerle, herkesi 11 Şubat'ta Arena'ya davet ediyoruz. Bu kongre halkların umuda yolculuğunun devam etmesi, faşizmin yenilmesi, demokrasinin inşa kongresi olacak."