ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP PM üyesi Birol: Suni kutuplaşmayı HDP yırtabilir

HDP PM üyesi İlknur Birol, "Türkiye suni kutuplaşmaya, birbirinden nefret eden halklar ve kesimlere daha fazla tahammül edemez" dedi, suni kutuplaşmayı HDP'nin yırtabileceğini söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 08 Şubat 2018 Perşembe, 09:04

İSTANBUL- HDP PM üyesi İlknur Birol, "Güçlü parti, kararlı mücadele" şiarıyla 11 Şubat'ta Ankara Arena Salonu'nda yapılacak HDP kongresiyle ilgili, "HDP artık yalnızca HDP değildir, sadece bir siyasi parti değildir" dedi.

ETHA'ya değerlendirmelerde bulunan Birol, ağır ve zorlu bir döneme girildiğine dikkat çekti, "Faşizmin kuramsallaşmasının ağırlaştırdığı bir süreç olduğu ortada. HDP'ye, özgürlükler mücadelesindeki tarihsel tecrübe ve birikimiyle bütün bu zorlukları aşmakta çok önemli bir rol düşüyor" dedi.

Birol, şöyle devam etti: "Türkiye suni kutuplaşmaya, birbirinden nefret eden halklar ve kesimlere daha fazla tahammül edemez. AKP/MHP iktidarının ülkeyi bu derece kutuplaştırdığı, ekonomik politikalarıyla yoksullaştırdığı, işsizleştirdiği, doğaya yönelik saldırılarını artırdığı, en sonda da savaş aracını kullanarak işgale girişerek kendi taraftarlarını konsolide edip, ülkeyi yeniden yapılanma konusunda hızla adım atmak istediği bu dönemde, HDP'nin hiç olmadığı kadar ülkeyi aydınlığa taşıma görevi ortaya çıkmıştır."

HDP'nin kuruluş koşullarındaki siyasi konjonktürle bugünkü durumun aynı olmadığının altını çizen Birol, HDP'nin bu dönemde daha güçlü çıkışlar yapması gerektiğini ifade etti.

'MANÜPLE GÜNDEMLERLE BOĞULMAK İSTENDİ'

HDP'nin gözaltı ve tutuklama operasyonlarıyla etkisizleştirilmeye, fiili bir yok oluşa götürülmeye çalışıldığını kaydeden Birol, yanı sıra partinin iç tartışmalara boğulması amacıyla da çeşitli manüple konular gündeme getirildiğini söyledi. Birol, "Ülkenin geldiği süreci, mücadeleyi, yapılması gerekenleri tartışmayacak şekilde, başka gündemlere boğulmak için çeşitli ataklar oldu" dedi.

KARARLI MÜCADELEDE GERİ ADIM ATMAYACAK

Yaptıkları konferanslarda aldıkları kararlara sadık bir mücadele çizgisi geliştireceklerini ifade eden Birol, şöyle devam etti: "HDP, kuruluş süreci koşulları içinde olmadığının farkında. Önümüzdeki dönem, ülkeyi demokratik ve özgürlükçü bir ortama götürmek için aynı zamanda olanaklar da barındırıyor. Partimiz kitlelerin aydınlık bir geleceğe olan inancını tazeleyecek, kararlı bir mücadele konusunda geri adım atmayan, bir başka yola sapmayan, gündeminin sunileştirilmesine izin vermeyen, bu bilincini bütün kadrolarında yeniden ve yeniden tazeleyen bir çizgiyle yeni dönemi karşılama kararı almıştır."

HDP'nin kararlı bir mücadele çizgisiyle kendisini yeniden donatacağını söyleyen Birol, örgütlenmenin ana yatağının halk olduğunun bilinciyle halk örgütlenmelerini büyüteceklerini de dile getirdi.

"HDP artık bugün yalnızca HDP değildir, bir siyasi parti değildir. Türkiye'de faşizmin bertaraf edildiği, demokrasi kanallarının yeniden açılma ihtimalinin güçlendiği bir mücadele sadece HDP'nin sorunu değildir" diyen İlknur Birol, HDP'nin suni kutuplaşmayı yırtıp atabileceğini vurguladı. Birol, HDP'nin tüm halk kesimleriyle buluşmasının, demokrasi güçleriyle de yan yana olmasının çok önemli olduğunu kaydetti.

Kongreye katılımın aynı zamanda politik bir görev olarak algılanmasını isteyen HDP PM üyesi İlknur Birol, tüm demokrasi güçlerini de yan yana yürüme kararlılığını göstermek için kongreye davet etti.