ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK üyeleri İzmir'de gözaltıları protesto edildi

İzmir'de KESK üyeleri, 97 kişi hakkında başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan MYK Üyesi Elif Çuhadar'ın da aralarında olduğu 42 kişinin serbest bırakılmasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 08 Şubat 2018 Perşembe, 15:20

İZMİR - KESK İzmir Şubeler Platformu, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2012-2014 yılları arasında düzenlenen etkinliklere ilişkin 97 kişi hakkında açılan soruşturma kapsamında İzmir merkezli yapılan operasyonda 42 kişinin gözaltına alınmasını Konak'ta bulunan Başbakanlık binası önünde protesto etti.

"Haksızlığa, hukuksuzluğa son! KESK Yürütme Kurulu üyesi Elif Çuhadar derhal serbest bırakılsın" pankartını açak KESK üyeleri sık sık "Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz", "Direne direne kazanacağız" sloganlarını attı.

Basın açıklamasını okuyan Tarım Orkam-Sen İzmir Şube Başkanı Çağdaş Topal, savcılıklar ve kolluk kuvvetlerinin operasyon yapmak için artık arşivleri taradığını söyledi Topal, geçmişin OHAL hukukuyla yargılandığını ifade etti. Çuhadar'ın sendikal hak ve özgürlükler kapsamında yürüttüğü faaliyetler nedeniyle yargılanamayacağını belirten Topal, "Barış isteyen KESK yargılanamaz, demokrasi isteyen KESK yargılanamaz. Elif arkadaşımız onurumuzdur. Derhal serbest bırakılmalı, hukuksuz gözaltılara son verilmelidir" dedi.

"AKP'nin tarihi, çöpe attığı bürokratlardan, belediye başkanlarından, HSYK üyelerinden, başbakanlarından oluşuyor" diyen Topal, barış, adalet, demokrasi, mücadelesinin elbet bir gün kazanacağını vurguladı. Tehdit ve şantaj yöntemlerinin ne sendikaları, ne de demokrasi isteyenleri susturamayacağını belirten Topal, "İktidar, ya hala ortada bir yargı, Anayasa varmış görüntüsü vermekten vazgeçip fiili parti devleti olma durumunun resmi olarak da ilan etmelidir. Ya da Anayasa, yargı kararlarına, uluslararası sözleşmelere uygun davranmalıdır" ifadelerini kullandı.

ELİF ÇUHADAR SERBEST BIRAKILSIN

İktidarın OHAL gerekçesiyle haklarını askıya alıp, ortadan kaldırmasını kabul etmeyeceklerini kaydeden Topal, "Barış, adalet ve özgürlük isteyen, emek ve demokrasi güçleri sonradan uydurulan iddianamelerde yapılan gözaltı ve tutuklama furyasını şiddetle kınıyoruz. Geçmiş yargılanamaz ama gelecek hesap sorar. Elif arkadaşımız ve hukuksuzca yapılan tüm gözaltılar derhal serbest bırakılmalı" diye konuştu.