ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Türkiye'nin Alpler'ine mermer ocağı izni

Dağcıların "Türkiye'nin Alpler'i" dediği Dedegöl yakınlarındaki 100 hektarlık alana sahip Kuzukuyu Yaylası'nda mermer ocağı ruhsatı verildi. Batı Asya isimli özel bir şirketin planladığı mermer ocağı hayata geçerse büyük bir doğa kıyımı yaşanacak.

Etkin Haber Ajansı / 07 Şubat 2018 Çarşamba, 10:10

ISPARTA - Dünyada sadece 5 ülkede bulunan kaya tırmanma parkuruna ev sahipliği yapan Dedegöl yakınlarındaki 100 hektarlık alana maden arama ruhsatı verildi.

Isparta'nın Aksu ilçesinde bulunan dünyaca ünlü kaya tırmanışı parkurları, onlarca mağara ve doğal su kaynaklarının bulunduğu Kuzukuyu Yaylası'nda mermer ocağı ruhsatı verildi.

Batı Asya Madencilik ve Su Ürünleri Ltd. adındaki özel bir firma yaklaşık 100 hektarlık alanda mermer ocağını faaliyete geçirdiği takdirde büyük bir doğa yıkımı yaşanacak. Tonu bir kaç yüz liraya satılacak mermer ocağı için dağda henüz kazı çalışmaları başlamadı ancak ruhsat iptal edilmezse makinelere yılkı atlarının koştuğu, asırlık andıç ağaçlarının bulunduğu Dedegöl'ü talan edecek.

Alan Türkiye'deki ve dünyadaki dağcıların gözdesi olan tırmanma parkurlarına sahip. Bölge her yıl yerli ve yabancı yüzlerce dağcıyı ağırlıyor. Dağcıların, "Türkiye'nin Alpler'i" dediği alana mermer ocağı yapılması bölgenin sonu olacak.

'AÇILACAK MADENDEKİ TÜM KİMYASALLAR SUYA KARIŞACAK'

Jeofizikçi Dr. Yaman Özakın Hürriyet'te yer alan habere göre burada madencilik faaliyeti yapılırsa geri dönüşü mümkün olmayan kayıplar yaşanacağı uyarısında bulundu. Özakın, şöyle konuştu: "Bölgede masif denilen kireçtaşı kütlesi var. Toplanan su aşağıya iletilip içme suyu ve sulama amacıyla kullanılıyor. Açılacak madendeki tüm kimyasallar bu suya karışacak. Bölge halkı da zarar görecek. Ayrıca alandaki iki çok önemli mağara, Pınar Gözü ve Kuyu Kule de ruhsat alanı içinde kalıyor. Fransızların araştırma yaptığı Kuyu Kule, 832 metre derinliğinde ve Türkiye’nin dördüncü en derin mağarası. Pınar Gözü ise keşfi tamamlanmamış, kristaller, sarkıtlar, dikitler olan muhteşem bir mağara. Dünyaca ünlü. Mağaralar normalde aşağılara gider. Bu mağaraya girdikten sonra ise 700 metre tırmanmak gerekiyor. Burada madencilik faaliyeti yapılırsa geri dönüşü mümkün olmayan kayıplar olur."