ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Balina ve köpekbalığı türü yok olma riskiyle karşı karşıya

Biliminsanları mikroplastiklerin plankton gibi küçük besinlerle beslenen büyük deniz canlıları üzerinde etkilerini araştırma çağrısı yaptı. Biliminsanları, günden güne artan mikroplastik kirliliği yüzünden büyük deniz canlılarının türünün yok etme riski olduğunu vurguladı.

Etkin Haber Ajansı / 07 Şubat 2018 Çarşamba, 10:42

HABER MERKEZİ - Okyanuslardaki plastik kirliliği günden güne artıyor. Biliminsanları mikroplastiklerin plankton gibi küçük besinlerle beslenen balinalar, köpek balıkları ve vatozların üzerindeki etkilerini araştırma çağrısı yaptı.

Dişsiz balina ve büyük camgöz köpekbalıkları okyanuslardaki deniz suyunu filtreleyerek besin zincirindeki en küçük canlılar olan planktonlarla besleniyor. Planktonlara oldukça benzemeleri nedeniyle, besinleri arasına karışan ancak sindirilemeyen mikroplastikler büyük deniz canlılarının yaşamlarını riske atıyor.

Trends in Ecology and Evolution dergisinde yayınlanan araştırma, balinaların günde yuttukları binlerce metreküplük deniz suyunun içinde yer alan mikroplastiklerin balinaların beslenmesini engellediğini ve bazı durumlarda zehirli yan etkilere sahip olabildiğini ortaya koydu. Bilim insanları, kıyıya vuran balinaların midelerinde bulunan büyük plastik parçaları kadar olmasa da mikroplastiklerin uzun vadede zararlı olabileceğini söyledi.

'MİKROPLASTİK KİRLİLİĞİ BALİNALARIN TÜRÜNÜ YOK EDEBİLİR'

Marine Megafauna Foundation'da görevli bilim insanı ve araştırma yazarlarından Elitza Germanov, "Okyanus ve denizlerde mikroplastik araştırmaları artsa da mikroplastiklerin filtreleme yoluyla beslenen canlılar üzerindeki etkisini inceleyen çok az çalışma yürütülüyor. Halen meselenin önemini anlamaya çalışıyoruz fakat mikroplastik kirliliğinin uzun yıllar yaşayabilen ve yaşamları boyunca çok az yavruları olan bu türün hayatını riske attığını biliyoruz" dedi.

Araştırmanın Akdeniz, Bengal Körfezi ve Endonezya - Papua Yeni Gine arasındaki "resif üçgeni" bölgesinde öncelik verilmesi gerektiğini belirten biliminsanları, ABD, Avusturya ve İtalya'da yapılan araştırmalara göre beş milimetreden küçük plastiklerin okyanus ve deniz yaşamına büyük zararlar verme ihtimali var.

Öte yandan büyük deniz canlıların nüfusunun da plastik kirliliği nedeniyle azalma riski var. Çünkü deniz canlılarının vücutlarında plastik sindirimi nedeniyle çeşitli toksinler birikebilecek, plastiklerin sindirim sistemine verdiği zararla yeterli besinleri emmesinin önüne geçecek.

KARAYA VURAN BİR BALİNADA 6 METREKARELİK PLASTİK ÖRTÜ BULUNDU

BBC Türkçe'nin haberine göre araştırmacılar Fransa'da karaya vuran bir balinada 800 kilogram plastik bulunduğunu, Avustralya'da karaya vuran bir balinada ise 6 metrekarelik plastik örtünün yanısıra 30 plastik poşet bulunduğunu aktardı.

Bugüne kadar dünya çapında 8,3 milyar ton plastik üretildiği tahmin ediliyor. Bu plastiğin 6,3 milyar tonu ise şimdiden atığa dönüşmüş durumda.

Atığa dönüşen plastiklerin yüzde 79'u çöplüklere atılmış veya doğaya karışmış. Atılan plastiklerin yüzde 9'u geri dönüştürülürken yüzde 12'si de yakılıyor.

Günümüzdeki atık sisteminin devam etmesi durumunda 2050'ye kadar plastik atık miktarının iki katına çıkması bekleniyor.