ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kılıçdaroğlu:Daha fazla askerin ölmemesi için Efrîn merkezine girilmesin

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Türkiye, güvenliğini alabilecek noktaya kadar gitmeli. Ama ben Afrin içine girilmesini asla doğru bulmuyorum" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Şubat 2018 Çarşamba, 14:32

HABER MERKEZİ- Efrîn'e yönelik işgal saldırılarına onay veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kentin tümüyle işgal edilmesine ise şerh koydu.

Habertürk gazetesinden Muharrem Sarıkaya'ya konuşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Türkiye, güvenliğini alabilecek noktaya kadar gitmeli. Ama ben Afrin içine girilmesini asla doğru bulmuyorum. Çünkü bir kenti ele geçirmek gibi bir düşünce olmamalı. Yani biz niçin Afrin'e girdik, terör örgütü Türkiye'nin sınırlarında konuşlanmasın diye. Daha derinlere inmenin hiçbir mantığı yok, hiç gerek de yok ona. Daha fazla şehit veririz, yazık günahtır. Türkiye'nin güvenliğini nereye kadar sağladık, işte efendim 10-20 km neyse oturulur buna karar verilir; denir ki 'Şuraya kadar biz terörü temizledik bu bölge artık güvenli bir bölgedir, buraya Suriyeliler de yerleşebilir, destek de yapılabilir, ev de yapılabilir'. Ama daha derinlere inmek Türkiye açısından ciddi bir sorun."

Sarıkaya'nın "güvenlik şeridinin" Kobanê ve Cizre bölgesi için de geçerli olup olmadığı sorusuna ise Kılıçdaroğlu, şöyle yanıt verdi: "Türkiye'nin sınır güvenliği sorunu nereler için geçerliyse hepsi için geçerli olması lazım. Suriye'deki ana aktörlerle birlikte onlara da bilgi vererek görüşme uyumunu da sağlayıp Türkiye kendi sınır güvenliğini sağlamalı."