ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yoksul çocuklar nitelikli eğitim alamayacak

AKP'nin eğitim politikalarıyla yoksul çocuklara nitelikli eğitimi imkansız hale getirdiğini kaydeden HDP'li Ülker, Milli Eğitim Bakanlığı'na seslendi ve çocukların nitelikli eğitim alabileceği eğitim sistemine kafa yormasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Şubat 2018 Çarşamba, 16:36

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eğitimden Sorumlu MYK Üyesi Gülsen Ülker, yoksul çocuklara nitelikli eğitimin imkansız hale getirildiğini kaydetti.

Eğitim reformu olarak sunulan politikalar ile ana sınıfından başlayarak üniversiteye kadar tüm eğitimi niteliksiz hale getiren ve tek tipleştiren, cinsiyetçiliği pekiştiren, eğitim kurumlarını özelleştirmeye zorlayan AKP iktidarının eşitsizliğin, ayrımcılığın ve niteliksiz eğitimin bayrağını dalgalandırmayı sürdürdüğünü belirten Ülker, "TEOG yerine getirilen liseye geçiş sisteminde yapılacak sınava ilişkin düzenlemeler de adaletsiz ve niteliksiz eğitimin kimler için nasıl gerçekleşeceğini ortaya koyuyor" dedi.

"Zor" sorularla en üst gruptan yüzde 10 öğrenciyi seçmeyi hedefleyen bu sınavın, öğrencilerin yüzde 50’sine, 60’ına hiç hitap etmeyecek olmasını AKP'nin övünerek anlattığını belirten Ülker, bu sistemle en iyi öğrenciler için sınav yapılacağını kaydetti.

İktidarın sınava girseler bile başarılı olamayacakları baştan açıklanan öğrenciler için adrese dayalı yerleştirmede yeni kriterler de düşünüldüğünü söylediğini aktaran Ülker, şöyle devam etti: "Aileleri, nitelikli okullara yakın yeni ikamet adresleri bulmaya veya özel dersler için arayışa zorluyor. Çocuklarını özel okullara gönderemeyen birçok veli, çocukları daha iyi eğitim alsın diye yeni ikamet adresi satın almaya çalışıyor. Bunu önlemek için kardeşin okuduğu okulu da ölçü alabileceklerini açıklayan Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapması gereken, aileleri özel okullara veya ikamet adresi değiştirmeye zorlamak değil, bütün çocukların nitelikli eğitim alabilecekleri bir eğitim sistemi üzerine kafa yormaktır."