ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kemalbay: Jetler oy sandıklarını doldursun isteniyor

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, "Türkiye'den kalkan jetler, oy sandıklarını doldursun isteniyor. Ama sandıklar asla tek adam rejimine izin vermeyecek. Bakın '800 terörist öldürüldü sandıklar patlamalı' dediler. 10 Ekim Katliamı'nın arkasından '10 Ekim'den sonra oylarımız arttı' demelerine benziyor" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 06 Şubat 2018 Salı, 16:32

ANKARA- HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, partisinin 11 Şubat'ta yapılacak kongresi öncesi son Meclis grup toplantısını yaptı. Kemalbay, aday olmayacağını da açıklamış oldu.

HDP'nin Türkiye'nin umudu, Türkiye'nin geleceğini inşa edecek bir parti olduğunu söyleyen Kemalbay, bedeller ödeye ödeye mücadelelerine devam ettiklerini belirtti, Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve Gültan Kışanak nezdinde içeride direnenleri selamladı.

İki yıl önce Cizre'de bir vahşet yaşandığını belirten Kemalbay, "'Vahşet bodrumu' olarak tarihe kaydedilmiş olan, aralarında çocuk ve kadınların da olduğu 291 kişi yaşamını yitirdi. 90'larda köy yakmalar vardı. Asit kuyuları vardı, insanların faili belli katliamlarla katledilip atıldığı... Fakat ne oldu, bütün bu katliamlardan sonra Kürt halkı her zaman ayağa kalktı, her zaman mücadele yükseldi. Şimdi de Cizre dimdik ayakta mücadelesini sürdürüyor" dedi.

BARIŞI SAVUNMAK ONUR, SAVAŞI KIŞKIRTMAK SUÇTUR

Barış isteyenlerin gözaltına alındığını hatırlatan Kemalbay, "Barış demekten neden korkuyorsunuz?" diye sordu. Kemalbay, barışı savunmanın onur, savaşı kışkırtmanın suç olduğunu söyledi.

TTB gözaltılarına da değinen Kemalbay, "TTB kapısının önünde hacamatçılar eylem yaptılar. Ne kadar kara bir komedi. Bu ülkenin aydınlarına, bilim insanlarına, hekimlere, gazetecilere okumuş insanlara bu ne nefrettir. Savaş çığırtkanlığı yapan kişilere de bu ne teşviktir. Sormak istiyoruz, acaba beyefendi hastalandığında onu sağlığına kavuşturanlar, hacamatçılar mı oldu? Her toplumun bilim insanlarına ihtiyacı var" diye konuştu.

Afrin'e yönelik işgal girişiminin arka planında Türkiye halklarının geleceğiyle ilgili çok önemli kararlar olduğu değerlendirmesinde bulunan Kemalbay, bu kararların AKP-Erdoğan-Bahçeli rejiminin beka sorunuyla ilgili olduğunu kaydetti. Kemalbay, "O yüzden böyle bir savaş başlattılar" diye ekledi.

Türkiye'nin Suriye'de ne oyun kurucu ne de oyun bozucu olduğunu belirten Kemalbay, şöyle devam etti: "Ne olduğunu karşı karşıya geldiği direniş sonucunda tarih gösterecek. Çünkü orada, Rusya yerel güçleri dizginleyebilmek, Suriye rejimine Kürtleri yaklaştırmak için 'buyurun girin' dedi, hava savasını açtı ve Türkiye'yi bu savaşa çekti. ABD gene bölgedeki hesapları gereği Kürtleri biraz ezeyim düşüncesiyle gözlerini yumdu. Dünya seyretti, aynı sebeple. Rojava'da halkların kendi kendini yönettiği doğrudan demokrasi örneğini boğmak için Türkiye'yi bu batağa çektiler. Herkes kendi elini güçlendirmeye çalışıyor. ABD kendi elini güçlendirmek için Türklerle Kürtleri karşı karşıya getirdi. Rusya kendini güçlendirmek için Kürtlerle Türkleri savaştırıyor. Bu savaş bizim savaşımız değil. Biz bunu, HDP olarak Türkiye halklarına güçlü bir şekilde söylemek zorundayız. Gerçekleri halklarımıza anlattığımız için baskıyla karşı karşıya kalıyoruz. Fakat hiçbir şey bizim halklarımıza olan sorumluluğumuzu yerine getirmekten alıkoyamaz. Bir kez daha söylüyoruz Afrin'e işgal girişimi kendi çıkarlarını orada görmelerinden kaynaklıdır. Tıpkı Vietnam'da, Irak'ta, Afganistan'da, yaşananlar gibi Türkiye'nin buradan bir kazanım elde etmesi mümkün olmayacaktır."

"Biz Afrin'i gerçek sahiplerine teslim edeceğiz" diye Erdoğan'a "Ya siz kimsiniz?" diye seslenen Kemalbay, "Bir kere siz kendi topraklarınızda barışı inşa edememiş, demokrasiyi sağlayamamış, Sayın Öcalan'ın başlattığı müzakere sürecini berhava etmiş bir iktidardınız. Siz sadece halkları, işçi sınıfını, emekçileri, kadınları bastırmak istiyorsunuz" diye konuştu.

ÖSO'YA NEDEN MAAŞ VERİLİYOR?

ÖSO'nun dünyanın çeşitli yerlerinden gelmiş radikal cihadist örgütlerin militanlarından oluştuğunu ve Suriye'de vesayet savaşı yürüten devletler için paralı asker olarak çalıştığını söyleyen Kemalbay, bu militanların maaşlarını Türkiye'den aldıklarını hatırlattı. Kemalbay, "Niçin ÖSO'ya Türk devleti maaş veriyor?" diye sordu. Kemalbay, şöyle devam etti: "Bunlar Filistinli çocuğun kafasını kesenler. Katlettikler bir kişinin ciğerini söküp ısıran insanlar. Bunlar vahşet çetesi, bunlar kadınları pazarlarda satmayı hak görenler, Alevi kadınlarını kafeslere doldurup teşhir eden barbar çeteler. Siz bu barbar çeteleri nasıl sahiplenirsiniz? Yarın tarih bunların savaş suçlarını ortaya döktüğünde, siz kendinizi nasıl savunacaksınız?"

"ÖSO'ya Afrin'de meclis kurduracaklarmış" diyen Kemalbay, Afrinlilerin zaten meclisleri olduğunu ve Kürtler, Araplar, Türkmenler, Ermeniler, Aleviler, Sünniler, Êzidîlerin kendi kendilerini yönettiğini söyledi.

TÜRKİYE HALKLARININ DA SORUNU

Kemalbay, şöyle devam etti: "IŞİD'le, El Kaide'yle, ÖSO ile kurulan bağlar, sınırların geçişkenliği, bu örgütlerin iktidarla kurduğu ilişkiler hepimizin tüylerini diken diken ediyor. Çünkü bu radikal unsurlar, gittikleri yerlerde kendileri gibi olmayanları katletmeyi hak görüyorlar. Bugün Afrin'de bir kişi Alevi olduğu için katledilebiliyorsa ya da bir mağaza içki satıyor diye darmadağın ediliyorsa ya da kendi kurallarına uymuyorlar diye insanlar meydanlarda kırbaçlanıyorsa ve bu kafa bu topraklarda hoş görülüyorsa yarın bunlar İzmir'de de Antalya'da da aynı şeyi yapacaklar, İstanbul'da da aynı şeyi yapacaklar. Dolayısıyla bu, Türkiye halklarının ortak bir sorunudur."

Afrin'in "Kürtler Rojava'da statü kazanmasın" savaşı olduğunu belirten Kemalbay, "Türkiye'deki Kürtler de hak isterler korkusu ile onları yok etmek için yapılan bir savaştır. Ama bir o kadar da Türkiye'de kurulmak istenen tek adam rejimini inşa sürecinin bir basamağıdır. Kendi iktidarlarını tahkim etmek ve devlet katında kararlaştırılmış ikili sistemi kurmak için Afrin savaşını araçsallaştırıyorlar. Bizlerin çocukları bu halkın yoksul çocukları böyle bir savaşın parçasıdır" dedi.

YOKSUL HALKIN ÇOCUKLARI ÖLÜYOR

Kemalbay, bir asker cenazesinde babanın feryadını gösteren fotoğraf ile Erdoğan'ın asker tabutuna yaslandığı fotoğrafı göstererek, şöyle konuştu: "Burada iki insanın, iki tabuta, ilki cenazeye verdiği tepkiyi görüyoruz. Birinin yüreği parçalanıyor, o bir baba. Diğeri ise elini tabuta koymuş, seçim konuşması yapıyor. Biz bu tabloyu kabul etmiyoruz. Bu halkın çocuklarının savaşa böylesine kolay bir şekilde sürülmesine itiraz ediyoruz. Yoksul halkın çocukları ölüyor. 'Ben savaşa gidiyorum arkamdan gelin' diyenlerin çocukları askere bile gitmemiş. Türkiye'den kalkan jetler, oy sandıklarını doldursun isteniyor. Ama sandıklar asla tek adam rejimine izin vermeyecek. Bakın '800 terörist öldürüldü sandıklar patlamalı' dediler. 10 Ekim Katliamı'nın arkasından '10 Ekim'den sonra oylarımız arttı' demelerine benziyor."

Kürt halkına karşı savaş açıldığını ve bu savaşın kazanılamayacağını kaydeden Kemalbay, "Bu savaşı finanse etmek için halkın cebine el atılıyor. Her gün maniple edilmiş istatistiklerde büyüdüklerini ifade ediyorlar. Bu ülke büyüyor da niye bizim ekmeğimiz küçülüyor, niye işsizlik büyüyor, niye ücretler artmıyor? SİHA ile övünenler, silah tekelini kendi gücü altında toplayan Erdoğan iktidarı, halkı bundan sonra da hep savaşlara süreceğinin ipuçlarını veriyor. Çünkü siz eğer damadınız, çocuklarınız İHA - SİHA üreticisi olursa daha çok kar etmek için savaşları kışkırtırsınız. Dünya savaş tröstleri bunu yapmıyor mu? Siz iktidardasınız ve aynı zamanda bu silahların satışını hazla anlatıyorsunuz."

BU KÜRSÜDEN SON KONUŞMAM

11 Şubat'ta 3. kongrelerini gerçekleştireceklerini hatırlatan Kemalbay, "Bu benim bu kürsüden son konuşmam. Tabi ki mücadelede her zaman yan yanayız. Ama 3. Kongremizden sonra bu kürsüden, yeni seçilecek eş genel başkanlarımız size hitap edecekler. Halklarımıza, mücadelede gösterdiği bu dirençten, kararlılıktan dolayı teşekkür ediyorum. Türkiye'nin geleceği bizleriz. Yolumuz açık olsun, umuda yolculuk hep devam etsin" dedi.