ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Erdoğan Efrin işgalinin asıl gerekçesini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Efrin işgalinin gerçek nedenini açıkladı. Efrin'i "2023 hedeflerine ulaşmanın ilk adımı" olarak gören Erdoğan, yeni Osmanlıcı hayallerini yineledi.

Etkin Haber Ajansı / 06 Şubat 2018 Salı, 14:32

ANKARA- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, Osmanlı yayılmacılığı hayallerini dile getirdi: "Gözümüzün önünde yalanla, dalavereyle, ayak oyunlarıyla, diplomatik sahtekarlıklarla 5 milyon metrekarelik vatanımız adeta talan edildi, geriye kala kala 780 bin kilometrekare bu ülke kaldı. Anlaşılan o ki birileri bunu da bize herhalde çok görüyor. Bizi öyle çok zorladılar ki sonunda uyuyan devi uyandırdılar. Bunu böyle bilsinler."

'İHTİYAÇ' OLDUĞUNDA ERDOĞAN DA GİDECEK!

"Türkiye'ye yönelik tehdit", "meşru müdafaa" söylemleriyle başlatılan Efrin işgalinin asıl nedenini de açıklayan Erdoğan, Efrin'i "2023 hedeflerine ulaşmanın ilk adımı" olarak nitelendirdi.

Erdoğan, "Reis bizi Afrin'e götür" sloganları üzerine "İnşallah ihtiyacımız olduğu anda beraber gideceğiz" ifadesini kullandı.

Bu operasyonların İdlib'le devam edeceğini söyleyen Erdoğan, ABD'ye "Mümbiç'ten çıkacağız dediler. Niye duruyorsunuz hadi çıkın" diye seslendi.

ABD'nin Kuzey Suriye'ye 5 bin TIR silah gönderdiğini söyleyen Erdoğan, "DEAŞ'la mücadele için gönderiyoruz diyorsan buna da karnımız tok. Kendilerine söylediğim için bu konuda rahatım çok açık net bir şey var o zaman sizin Türkiye'ye İran'a yönelik hesabınız var veya olmaz ya Rusya'ya yönelik hesabınız var. Biz yerimizde dimdik duruyoruz" dedi.

BAŞINDAKİ TÜRK İFADESİ ÇIKARILMALI

Grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Savaş bir halk sağlığı sorunudur" açıklaması yapan Türk Tabipleri Birliği'ne yönelik hedef gösteren açıklamalarını sürdürdü. Erdoğan, "Bir defa onun başındaki 'Türk' ifadesi zaten Bakanlar Kurulu kararıdır. Bir defa onun oradan hemen, süratle çıkarılması lazım. Sadece Tabipler Birliği değil, Tükiye Barolar Birliği ile ilgili de aynı şey" ifadesini kullandı.