ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Bozdağ: Yüzde yüz yerli ve milli WhatsApp kurduk

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu. Bozdağ, 'yerli ve milli' üretim olan yeni bir yazılım geliştirdiklerini söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 05 Şubat 2018 Pazartesi, 20:05

ANKARA - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada Whatsapp'ın 'yerli' versiyonunu geliştirdiklerini açıkladı.

Maliye Bakanlığı'nın yeni bir vergi paketi hazırladığını belirten Bozdağ, KDV iadesine vurgu yaptı. Bozdağ şöyle konuştu:

"Maliye Bakanımız vergi konularında önemli değişiklikler içeren reform paketini Bakanlar Kurulumuza sunmuştur. Reform paketi özellikle mali yüklerin azaltılması ve piyasanın canlandırılması hususunda çok önemli değişiklikler içermektedir. Bunlardan bazıları, mükelleflerin ileriye dönük dönemler için, sonraki dönemden devreden KDV'sinin iadesine imkan sağlanıyor. 2018 yılı öncesi dönemlere ait iade edilmeyen KDV'nin iadesinin önü açılıyor. Üç ay içerisinde iade edilmeyen KDV'ye faiz ödemesi getiriliyor.

Maliye Bakanlığı'na 2 bin yeni personel alınacak. Maliye Bakanlığımıza bin gelir uzmanı, bin de denetim elemanı alınması konusunda kanuna düzenleme koyulması hususunda yetki verildi. Bu çerçevede de ayrı bir düzenleme yapılacaktır."

Bozdağ, Efrin işgali nedeniyle etkilenen Hatay'da 6 ilçedeki tarım üreticilerinin SGK ve vergi borçlarının ertelendiğini ve faizsiz kredi verileceğini açıkladı.

'YERLİ WHATSAPP'

Bozdağ, öncelikle devlet kurumlarında çalışanlarının kullanacağı yeni bir yazılım geliştirdiklerini söyledi. "Whatsapp'ın yerli versiyonu olan, daha güvenli bir sistem geliştirildi" diyen Bozdağ, daha sonra vatandaşların kullanacağı bilgisini verdi.

Bozdağ şöyle devam etti: "Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu öncesinde, milli mühendislik ürünü olan PTTMessenger uygulaması ile canlı olarak Hatay'daki Zeytin Dalı Harekat Merkezine bağlandı. Başbakan Binali Yıldırım, 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel ile PTTMessenger uygulaması ile görüştü."

HAVA SAHASI

Bozdağ, Efrin işgal girişiminde hava sahasının kullanılması konusunda herhangi bir sorun olmadığını söyledi. Bozdağ, "Suriye hava sahası etkin bir şekilde kullanılıyor. Hava sahasını kullanmaya ilişkin bir sorun söz konusu değildir. Kesin bir bilgiye ulaşınca bunun menşeini açıklayacağız. Elimzideki veriler fikir versede kesin olarak bir bilgi yok" dedi.

HOLLANDA KRİZİ

Hollanda'nın Türkiye büyükelçiliğini geri çekmesiyle ilgili de Bozdağ, "Son bir yıldır Hollanda'nın Türkiye'de bir büyükelçisi yoktur. Olmayan büyükelçilerini geri çekme kararı aldılar. Bizim de orada büyükelçiliğimiz yok. Ama Türkiye ile Hollanda arasında ilişkilerin kesildiği anlamına gelmiyor" diye konuştu.