ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İSİG açıkladı: İşçiler neden intihar ediyor?

Ocak ayında en az 141 işçi, iş cinayeti sonucu yaşamını yitirdi. Bunlardan yüzde 92'si sendikasız. Bu ay dikkat çeken bir diğer nokta, işçi intiharları oldu.

Etkin Haber Ajansı / 05 Şubat 2018 Pazartesi, 12:46

İSTANBUL- İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Ocak ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı.

Rapora göre, Ocak ayında en az 141 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bunlardan 120'si ücretli, 21'i kendi nam ve hesabına çalışan çiftçi ve esnaftan oluşuyor. Ölenlerin 2'si kadın, 139'u erkek işçi.

5 ÇOCUK İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Rapora göre, 2'si 14 yaş ve altında olmak üzere 5 çocuk çalışırken can verdi.

Savaş nedeniyle yurtlarını terk ederek Türkiye'ye gelen 10 mülteci/göçmen işçi yine iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Bunlardan 5'i Suriyeli, 2'si Afgan, 2'si Pakistanlı ve 1'i Tacik.

Can kayıpları en çok inşaat, tarım, metal, taşımacılık ve belediye/genel işler işkollarında gerçekleşti. En fazla ölüm nedeni yüksekten düşme, trafik/servis kazası ve ezilme/göçük.

ÖRGÜTSÜZLÜK ÖLDÜRÜYOR

Rapora göre, ölenlerin 11'i (yüzde 8) sendikalı işçi, 130 işçi ise (yüzde 92) sendikasız. Sendikalı işçiler gıda, madencilik, metal, enerji, taşımacılık ve belediye işkollarında çalışıyorlardı.

İŞÇİLER NEDEN İNTİHAR EDİYOR?

İSİG, raporunda, bu ay 6 işçinin intihar ettiğini belirterek, işçi intiharlarına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Raporda, şöyle denildi: "Dünya işçi hareketi içinde intiharlar işe bağlı nedenler kapsamında ele alındı. 1980'li yılların sonunda Japonya'da 'karojisatsu' kavramı ile tanımlandı. Bir işçi intiharının işe bağlı olduğunun kanıtlanması için şu özelliklere bakıldı:

1- Günde 10-16 saat arasında çalışmış olmak,
2- 4 hafta üst üste ortalama 65 saat ve üzerinde çalışmış olmak,
3- 8 hafta üst üste 60 saat ve üzerinde çalışmış olmak.

Özellikle neoliberal saldırı politikalarının hayata geçirilmesi ile birlikte güvencesiz çalışma koşulları işçilerin yaşamını ciddi olarak tehdit etmeye başladı ve iş kazaları da hızla arttı. Halbuki iş kazaları gerekli önlemler alındığında ortadan kaldırılabilir. Yani işe bağlı intiharlar da önlenebilir bir sağlık sorunudur. İşe bağlı intiharların iş kazası olarak kabul edilebilmesi için, çalışma ile ilişkili olduğunun ispatlanması gerekmektedir.

"İşe bağlı intihar girişiminde bulunmadan önce işçilerde depresyon, tükenmişlik sendromu, kronik yorgunluk ve muhakeme yeteneğini yitirme gibi zihinsel belirtiler görülmektedir. Bu belirtilerin beraberinde çalışanlarda baş ağrısı, mide ağrısı, ishal, kabızlık, hafif ateş gibi fiziksel belirtiler de ortaya çıkabilmektedir.

"İşçilerin büyük mücadeleler sonucunda elde ettikleri; '8 saat, sendikalı, insana yaraşır şekilde çalışma hakkı' ellerinden alınmakta ve her geçen gün güvencesiz çalışma koşullarıyla daha da kötüye gitmektedir. İşe bağlı intiharlar da güvencesiz çalışmanın işçilerin sağlığına olan bir yansımasıdır."

İSİG, yasalara göre iş yerinde gerçekleşen her intiharın, nedeni ne olursa olsun iş cinayeti kapsamında olduğunu belirterek, ancak iş yeri dışında da her yıl yüzlerce işçinin intihar ettiğini, çok az bir kısmının iş ile bağlantısının saptanabildiğini kaydetti.

Raporda, yıllara göre işçi intiharları şöyle aktarıldı: 2013 yılında en az 15 işçi, 2014 yılında en az 25 işçi, 2015 yılında en az 59 işçi, 2016 yılında en az 90 işçi, 2017 yılında en az 89 işçi iş yerinde (iş yeri dışında ise işe bağlı olarak) intihar ederek yaşamını yitirdi.

Türkiye'de işçilerin borç, mobbing ve işsizlik nedeniyle intihar ettiği kaydedildi.