ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Gizli yoksullaşma yüzde 11.4 seviyesinde

Zenginler ve yoksullar enflasyonu farklı oranlarda yaşıyor. BİSAM'ın raporuna göre, bu dönem enflasyon en çok emeklileri etkiledi. AKP hükümetleri döneminde gizli yoksullaşma yevmiyelilerde yüzde 10.5 oldu. Ücretliler için enflasyon yıllık bazda yüzde 11 olarak gerçekleşti.

Etkin Haber Ajansı / 05 Şubat 2018 Pazartesi, 17:25

İSTANBUL- Birleşik Metal-İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM), resmi enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Dönem Raporu'nu açıkladı.

Raporda, enflasyonun toplumun her kesimine yaptıkları harcamalara göre farklı yansıdığı belirtildi. Örneğin gıda fiyatlarındaki artış dar gelirliyi daha fazla etkiliyor.

Rapora göre, TÜİK'in aylık yüzde 1.02 olarak açıkladığı yıllık Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki artış en yoksul yüzde 20'lik dilim için yüzde 1.24, emekliler için yüzde 1.33 olarak gerçekleşti. TÜFE'deki yıllık artış, işteki statüye göre, en yüksek ücretsiz aile işçileri için gerçekleşti. Ücretsiz aile işçilerinin enflasyonu yüzde 11.5 oldu. Mesleğe göre ise profesyonel meslek grupları için yıllık enflasyon (TÜFE) yüzde 11.8 olarak gerçekleşti. Enflasyon düzenli ücretlilerde yıllık olarak yüzde 11 olarak hissedildi.

GİZLİ YOKSULLAŞMA YÜZDE 11.4 SEVİYESİNDE

BİSAM, Ocak 2003-Ocak 2018 dönemlerine göre gizli yoksullaşma oranları da hesapladı. Gizli yoksullaşma genel enflasyon rakamları ile farklı gelir gruplarının enflasyonlarının arasındaki farktan kaynaklanan ve kayıtlara yansımayan yoksullaşma düzeyini gösteriyor.

Buna göre son 15 yıllık dönemde (Ocak 2003-Ocak 2018) gizli yoksullaşmayı en yoğun olarak yaşayanlar, işteki duruma göre yüzde 13 ile “Yevmiyeliler”, temel gelir kaynağına göre yüzde 11.6 ile nitelik gerektirmeyen işlerde çalışanlar oldu. Enflasyon nedeniyle yaşanan gizli yoksullaşma, en yoksul yüzde 20 için yüzde 11.4 seviyesinde gerçekleşti. Buna karşın en zengin yüzde 20 için gizli yoksullaşma yüzde 6.8 oldu.