ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Dicle Amed Kadın Platformu kuruldu

Diyarbakır'da farklı çevrelerden kadınlar, kadını kimliksizleştiren, eğitim ve çalışma hakkını elinden alarak eve hapseden cinsiyetçi politikalara karşı mücadele amacıyla Dicle Amed Kadın Platformu'nu kurdu.

Etkin Haber Ajansı / 04 Şubat 2018 Pazar, 14:05

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da farklı siyasi parti ve meslek örgütlerinden bir araya gelen kadınlar, Dicle Amed Kadın Platformu'nu kurdu.

Aralarında siyasetçi, avukat, sağlık emekçisi ve eğitimci kadınların bulunduğu grup, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısıyla kuruluşunu ilan etti. Toplantıda konuşan Dicle Amed Kadın Platformu üyesi Arin Zümrüt, modernlik ve demokrasinin kadın üzerinden tartışıldığı koşullarda kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın ulaştığı nokta üzerinde önemle durmaya ve çözüm arayışlarının ortaklaştırılması olanaklarının yaratılmasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

İktidarın, kadınları egemen cinsiyetçi değerler içerisine hapsetmek gayretinde olduğun belirten Zümrüt, "İçinde bulunduğumuz OHAL koşullarının ve otoriterleşen yönetimin KHK'ler yoluyla tesis etmeye çalıştığı yeni rejimin, toplumsal muhalefeti baskılama ve ortadan kaldırmaya yönelik zor yöntemlerinin ilk hedefinin kadınlar olması tesadüf değildir" dedi.

'KADIN POLİTİKALARINI TEŞHİR EDECEĞİZ'

Zümrüt, kadın politikalarının teşhiri için çıktıkları yolda, Rosa Lüksemburg'un "Hareket etmeyen, zincirlerini fark edemez" sözlerinin çıkış noktaları olduğunu söyleyerek, "Ortak yaşam değerleri çerçevesinde bir araya geldiğimiz platform bileşenlerimizle, kadını anne, bacı, eş gerçekliği içerisinde kimliksizleştiren; eğitim hakkını elinden alan, iş yaşamından uzaklaştırarak eve hapseden ve tecrit uygulayan cinsiyetçi politikalara karşı kadın mücadelesini yükseltme kararlığı içerisindeyiz" ifadelerini kullandı.

Toplumsal hayatın farklı alanlarında kadına yönelik şiddetin oranının 2017 yılında tavan yaptığına dikkat çeken Zümrüt, "2017 yılında 409 kadın ve kız çocuğunun öldürüldüğü, 332 cinsel saldırının gerçekleştiği, 387 çocuğun istismara uğradığı kayıt altına alınmıştır" dedi.

Rakamların yüksekliğinin siyasal iktidarın kadına yönelik tutumundan bağımsız olmadığını vurgulayan Zümrüt, "Müftülüklere resmi nikah kıyma yetkisinin verildiği, taciz ve tecavüz faillerine iyi hal indiriminin uygulandığı, çocuk istismarcılarının cezasız kaldığı ve çocuk yaşta hamileliklerin gizlendiği bu süreçte ivedi bu bir sorunluluk olarak ünümüzde durmaktadır" diye konuştu.

'ÖRGÜTLENEREK ÖZGÜRLEŞECEĞİZ'

Örgütlenerek özgürleşeceklerini vurgulayan Zümrüt, şöyle dedi: "Görüyoruz, farkındayız ve sessiz kalmayacağız. Yaşamı savunmaya devam edeceğiz. İnanç ve kararlılıkla, bedel ödenerek yaratılan değerlerin savunucuyuz. Elde ettiğimiz kazanımları korumak büyütmek ve toplumsallaşmasını sağlamak için bir aradayız."

Açıklamadan sonra toplantı basına kapalı olarak devam etti.