ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kılıçdaroğlu: Suriye hükümetiyle derhal temasa geçin

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 36. Olağan Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, Efrin'i işgal operasyoruna destek verdiklerini bir kez daha yineleyerek "milli görüşümüzü açık ve net bir biçimde ortaya koyduk" dedi ve AKP/Saray hükümetine Suriye hükümetiyle derhal temasa geçmesi çağrısı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 03 Şubat 2018 Cumartesi, 13:50

ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) "Adalet ve Cesaret" temalı 36. Olağan Kurultayı Ankara (Arena) Spor Salonu'nda gerçekleştiriliyor.

Kongrenin Divan Başkanlığına Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen oy birliğiyle seçildi. Divan üyelerinin belirlenmesinin ardından Maltepe Hapishanesi'nde tutuklu bulunan İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun kurultaya gönderdiği mektubu okundu.

Daha sonra Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, kürsüye çıktı. Kılıçdaroğlu, ilk olarak kurultayın önemine dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Türkiye tarihinin en zor koşulları içinde ve bir beka sorunu ile karşı karşıya olduğu ifade ediliyor. Cumhuriyet tarihimizin en zor süreçlerinden birini yaşıyoruz. Bu kurultay Türkiye'yi yaşanan sorunlardan çekip çıkarma kurultayıdır. Bu kurultay cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırma kurultayıdır. Bu kurultay huzur ve barış isteyenlerin kurultayıdır. Partimizin ilk kurultayı olan 4 Eylül 1919 Sivas Kongresi'nin ruhunu taşıyan kurultaydır. Bu kurultay hiç kimseyi ötekileştirmeyen herkesi kucaklayan bir kurultaydır. Bu kurultay zulmün karşısında dilsiz şeytan olmayanların kurultayıdır. Bu kurultay, toplumda kadını baş tacı yapanların, kadın erkek eşitliğini savunanların kurultayıdır."

Konuşmasının devamında Efrin'e yönelik AKP/Saray rejiminin işgal saldırısına değinen Kılıçdaroğlu, "Afrin milli bir duruşu ön görüyor. Biz de CHP olarak milli görüşümüzü açık ve net bir biçimde ortaya koyduk. Ama birileri Afrin operasyonunu kendi parti kararı olarak ortaya koymaya çalışıyor" dedi.

Hükümetin, Suriye hükümetiyle derhal temasa geçmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Açık ve net bir çağrıyı hükümete yapıyoruz. Suriye hükümetiyle derhal temasa geçiniz. Suriye hükümeti de Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana biz de Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız. Eğer Suriye'de toprak bütünlüğü sağlanacaksa, akan kan duracaksa, Suriye devletiyle, hükümetiyle derhal ilişki kurmak gerekiyor" diye belirtti.

Kürt sorununu çözecek tek partinin CHP olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, "Adına ister Kürt sorunu ister başka bir şey deyin. Bu sorunu çözecek tek parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir" dedi.