ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Hevi Hüseyin: Türk devletini işgal hayalinden uyandıracağız

Efrin Kantonu Kongre Star yöneticisi Hevi Hüseyin, eşitlik ve kardeşliği, halkların bir arada yaşamasını savunduklarını belirterek, "Bu savunduğumuz yaşam biçimi işgalci ve sömürgeci devletleri korkutmakta" dedi. Hüseyin, Kürt halkının Efrin'de direnişin tarihini yeniden yazdığını söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 03 Şubat 2018 Cumartesi, 10:58

EFRİN (Welat Deniz)- Sarayın Efrin'e yönelik işgal saldırıları 15. gününe girdi. Efrin'in 7 bölgesinde işgale karşı direniş sürüyor.

TSK'nın hava saldırılarında bugüne kadar 128 sivil yaşamını yitirirken, 168 sivil de yaralandı. Yaşamını yitiren sivillerden 30'u çocuk.

Son duruma dair ETHA'ya konuşan Efrin Kantonu Kongre Star yöneticisi Hevi Hüseyin, Türkiye devletinin tarihinde halklara yönelik katliamlar ve işgaller olduğunu söyledi. "Cerablusu işgal etti. Bab'ı işgal etti. Azez'i işgal etti. Bunlar yetmezmiş gibi şimdi de Efrin'i işgal etmek istiyor" diyen Hüseyin, ancak Efrin'in Bab ve Cerablus'a benzemediğini ifade etti.

Efrin'in tüm halkların bir arada özgürce yaşadığı bir coğrafya olduğunu dile getiren Hüseyin, "Erdoğan çetelerini yolluyacağına kendisi gelsin. Burada savaşanların hepsi bu toprakların çocukları. Çocuklarını bırakıp nereye gitsinler" diye konuştu.

EFRİN HALKI TOPRAKLARINI BIRAKMAYACAK

Hüseyin, sivillere yönelik hava saldırılarını hatırlatarak, 30'u çocuk 128 sivilin yaşamını yitirdiği, hala bir çok yerde enkaz kaldırma işlemlerinin devam ettiği bilgisini verdi. Hüseyin, şöyle devam etti: "Bu insanlık dışı saldırılara karşı çocuklarımıza olan inancımız tamdır. Yaşlı, kadın, erkek, genç, çocuk işgale karşı direneceğiz. Efrin halkının iradesini kimse kıramayacaktır. Bugüne kadar çocukların ve onlarca sivilin katliamına hiçbir insan hakları örgütü sesini çıkartmadı. Bu katliama sessiz kalmaları onaylamaları anlamına geliyor. Türk devleti topraklarımızı bombalayarak bizleri Efrin'den göçe zorluyor. Erdoğan ve çeteleri halen Efrin halkını tanıyamamış, Efrin halkı çocuklarını ve topraklarını asla bırakmayacak."

Kürt halkının tarihi boyunca direnişlerle kendini ortaya koyduğunu söyleyen Hevi Hüseyin, ekledi: "Kürt halkı bugün Efrin'de direnişin tarihini yeniden yazıyor."

'EŞİTLİK VE KARDEŞLİĞİ SAVUNUYORUZ'

Hüseyin, eşitlik ve kardeşliği, halkların bir arada yaşamasını savunduklarını dile getirdi, "Bu savunduğumuz yaşam biçimi işgalci ve sömürgeci devletleri korkutmakta" dedi. Hüseyin, onurlu bir mücadele verdiklerini ifade etti.

Hevi Hüseyin, şöyle devam etti: "Türk devletini Efrin'i işgal etme hayalinden uyandıracağız. Kuzey Suriye'de yaşayan halklar olarak hiçbir zaman topraklarımızı işgalcilere ve çetelere bırakmayacağız. Bu toprakların üzerinde yaşayan farklı kültürlerden, inançlardan halklar olarak tek istediğimiz demokratik bir federasyon sistemini inşa etmek. Bizim üzerimize bütün teknik imkanlarını seferber ederek saldırıyorlar. Başta kadınlar ve gençler olmak üzere Efrin halkı olarak bu işgalci saldırılara karşı direneceğiz. Efrin halkların birlikte yaşadığı bir kent, bu birliktelikle yaşamı savunacağız. İşgalcilerin saldırılarına özgürlük tutkusuyla karşılık vereceğiz."