ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP konferansı başladı: Güçlü parti kararlı mücadele

HDP 2. Konferansı "Güçlü parti kararlı mücadele" şiarıyla başladı. İki gün sürecek konferansın açılışında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Kemalbay, Kürt halkının Ortadoğu'daki kazanımlarının yok edilmeye çalışıldığını belirterek, Kürt halkının yok sayılamayacağını kaydetti. Kemalbay, "Ancak ve ancak Kürt halkının statüsünü kabul ederek demokrasi ve barış içinde bu sorunu çözersiniz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 03 Şubat 2018 Cumartesi, 12:41

ANKARA- "Güçlü parti kararlı mücadele" şiarıyla 11 Şubat'taki 3. Genel Kongresi'ne hazırlanan HDP, Plaza Otel'de 2. Olağan Genel Konferansı'nı topladı.

Kadın ve karma bölge konferanslarının ardından dün 2. Kadın Konferansı yapıldı. Bugün başlayan ve iki gün sürecek olan HDP konferansıyla da kongre hazırlık süreci tamamlanmış olacak. 600'den fazla delege, HDP'nin yeni dönemini tartışacak.

Salona "Kadın yaşamdır, cesaretle yaşamı savunalım", "Genç başladık genç başaracağız", "Emek ve doğa sömürüsüne son", Türkçe ve Kürtçe "Selam olsun Efrin'e, Rojava'ya ve direnenlere" yazılı pankartlar ile tutuklu HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekillerinin fotoğraflarının yer aldığı "Mutlaka kazanacağız" yazılı poster asıldı.

Eşitlik, özgürlük, demokrasi mücadelesinde ölümsüzleşenler anısına yapılan saygı duruşunun ardından divan seçimi yapıldı.

'İŞARET FİŞEĞİ OLACAĞIZ'

Divan başkanlığına seçilen HDP MYK üyesi Saruhan Oluç, açılış konuşması yaptı. Son iki buçuk yıllık süreçte önemli baskılarla karşılaştıklarını hatırlatan Oluç, HDP olarak bu saldırılara direnç gösterdiklerini söyledi. Oluç, "Hem demokratik siyasete güç verdik, bütün bileşenlerine, ittifaklarına yönelik devlet saldırılarına karşı dik durduk. O zaman ne söylediysek, söylemeye devam ettik. Siyasetten tasfiye etmeye yönelik AKP ve Erdoğan'ın saldırılarına kararlı duruşumuzu sergiledik, boyun eğmedik" dedi.

İlçe, il, bölge konferanslarıyla kongreye hazırlandıklarını söyleyen Oluç, dün yapılan 2. Kadın Konferansı'yla birlikte tüm konferanslarda ortaya çıkan sonuçları değerlendireceklerini belirtti. Geçmiş döneme dair özeleştirilerini ve yeni dönem politik kararlarıyla 3. Genel Kongre'ye gideceklerini söyleyen Oluç, şöyle devam etti: "Kongremizle Türkiye halkları açısından, demokratik muhalefet açısından, her türlü adaletsizliği uygulayanlar karşısında adeta işaret fişeği olacağız. Adalet, eşitlik, özgürlük mücadelesi için çalışan herkese umut işareti vereceğiz. Biz buradayız, umutluyuz, vardık var olacağız diyeceğiz."

'TÜRKİYE'YE NEFES OLACAK PARTİ BİZİZ'

Ardından HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay alkışlarla kürsüye geldi, "Güçlüyüz ve kararlı bir şekilde birlikteyiz. Yok etme politikalarına karşı ayaktayız, mücadelemizi dimdik sürdürüyoruz" sözleriyle konuşmasına başladı.

"Bizim bir davamız var, halklarımıza verdiğimiz bir sözümüz var" diyen Kemalbay, Afrin işgal girişimini hatırlattı. Kemalbay, iç savaşlardan, çatışmalardan kaçarak bu bölgeye yerleşen halkların yeni bir yaşam kurmaya çalıştıklarını kaydetti. Kemalbay, Afrin işgal girişiminin ne meşru ne de haklı olduğunu ifade etti.

Savaş ve işgal karşıtlarına yönelik operasyonların devam ettiğini hatırlatan Kemalbay, şunları söyledi: "Savaş hiçbir sorunu çözmemiştir. Savaş sorunu çözmek için yapılmaz. Savaş egemen güçlerin çıkarları için yapılır, savaş silah tüccarlarının çıkarları için yapılır, savaş emekçileri daha fazla sömürmek, doğayı yağmalamak için yapılır. Antiemperyalist olmak halkların buluşmasıyla mümkün olabilir. Türkiye'nin 100 yıllık bir sorunu var. Bu sorunun adını koymayan ve çözüm üretmeyen hiçbir politika halklara bir çözüm taşıyamaz.

"Türkiye uçurumun kenarına gelmiştir. HDP olarak biz bu çözümün partisiyiz. Türkiye'nin kangrenleşen sorunlarına çözüm aramak için Türkiye demokrasi güçlerinin partisiyiz. Türkiye'ye nefes olacak parti bizim partimizdir. İşçi sınıfının, emekçilerin ve kadınların sorunlarına çözüm olmak, doğa talanına son vermek için bir araya geldik. Aslında bu sorunların hepsinin birbirine bağlı olduğunu görüyoruz. Kürt sorununun varlığı, kadın sorununun varlığı, işçi sınıfı ve emekçilerin vahşi kapitalizm koşullarında sömürülüyor olmasının getirdiği tablo birbirine bağlıdır."

Onyıllardır çözülmeyen sorunların çözümünün HDP'de olduğunu söyleyen Kemalbay, "O yüzden kararlı bir mücadele sürdürüyoruz. AKP iktidarı, milli ve yerlicilikle, dincilikle bu halkı deli gömleği içine sokmaya çalışıyor. Halklar bu tekçi politikaları ve giydirilmek istenen deli gömleğini yırtıp atmak istiyor" dedi.

'HESAP VERECEKLER'

Tek adam rejimini pervasızca dayatanlara karşı asla geri durmadıklarını söyleyen Kemalbay, "Halklar bahçesinde, halkların farklılıklarıyla, demokratik bir şekilde katıldığı yeni yaşamda, halklara karşı suç işleyenler hukuk önünde hesap verecekler" diye konuştu.

Afrin'de sivillere yönelik saldırılara dikkat çeken Kemalbay, "Afrinli çocukların üzerine atılan bombalara imza atarak vatan sevgisi olabilir mi?" diye sordu. AKP ve Erdoğan'ın vatan sevgisi diyerek Dünya Ticaret Örgütü, Dünya Bankası, BM'yle çeşitli projeler oluşturduğunu söyleyen Kemalbay, 27 milyon dekarlık arazinin ekilmediğini, hayvancılığın yapılmadığını söyledi.

'ŞEHADET TÜCCARLIĞI SORUNU ÇÖZMEZ'

Egemenlerin, halkın halklarını gasp ettiğini, halkları birbirine kışkırttığını, vatan sevgisi adı altında Türkiye emekçilerinin alınterini başkalarına peşkeş çektiğini söyleyen Kemalbay, Erdoğan-Bahçeli ittifakına dikkat çekerek, "Şehadet tüccarlığı bu toplumun hiçbir sorununu çözemeyecektir" dedi.

KÜRT HALKININ STATÜSÜ KABUL EDİLMELİ

"Tek adam rejiminin yürüttüğü savaş politikaları, bir taraftan da Kürt halkının Ortadoğu'daki kazanımlarını yok etmek için yürütülen savaş politikalardır" diyen Kemalbay, Kürt halkının yok sayılamayacağını kaydetti. Kemalbay, "Ancak ve ancak Kürt halkının statüsünü kabul ederek demokrasi ve barış içinde bu sorunu çözersiniz."

Ankara Arena'da 11 Şubat'ta gerçekleştirilecek olan Genel Kongre'ye çağrı yapan Kemalbay, "Tecritle, cezaevleriyle, baskıyla gidilecek yol kalmamıştır. Zaman bizim zamanımızdır, zaman barış ve özgürlük için mücadele zamanıdır" dedi.

Kemalbay, sözlerini şöyle tamamladı: "Selahattin Demirtaş'ı, Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel, Gültan Kışanak, Leyla Güven'i tüm yoldaşlarımı, partimizin bütün neferlerini, isimsiz kahramanlarını buradan selamlıyorum. Bu mücadelede yaşamını yitiren yoldaşlarımı buradan saygıyla anıyorum. Onlara sözümüz, mutlaka kazanacağız."

Konferans Kemalbay'ın konuşmasının ardından basına kapalı devam ediyor.