ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İzmir KESK: AKP varlığını savaşa bağlamıştır

KESK İzmir Şubeler Platformu, "OHAL değil acil demokrasi" şiarı ile gerçekleştirdiği eylemde, AKP'nin varlığını savaşa bağladığı belirtildi.

Etkin Haber Ajansı / 03 Şubat 2018 Cumartesi, 16:55

İZMİR - KESK İzmir Şubeler Platformu "OHAL değil acil demokrasi" şiarıyla Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde oturma eylemi yaptı.

Demokratik kitle örgütlerinin de destek verdiği eylemde "OHAL hukuksuz yasaklardır, KHK'ler ile demokrasinin linç edilmesine izin vermeyeceğiz" pankartı açıldı. Savaş karşıtı açıklamaları nedeniyle gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey üyelerinin resimlerinin taşındığı eylemde sık sık, "Savaşa hayır, barış hemen şimdi" sloganı attı.

ULAŞOĞLU: SAVAŞ BİR HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR

Oturma eylemi öncesi kısa bir konuşma yağan SES İzmir Şube Eşbaşkanı Hülya Ulaşoğlu, haksızlığa hukuksuzluğa karşı olduklarını belirtti. Savaş'ın halk sağlığı sorunu olduğunu yineleyen Ulaşoğlu, savaşların çocuk ölümleri anlamına geldiğini, insan başta olmak üzere tüm canlı ve cansız varlıklar için sorun olduğunu kaydetti. Ulaşoğlu, TTB'nin yanında olduklarını kaydederek, hak ve adalet talep etmeyi sürdüreceklerini söyledi.

'İKTİDAR OHAL'İ ENGELLERİ TEMİZLEME SİLAHINA DÖNÜŞTÜRDÜ'

KESK adına konuşan Tarım Orkam-Sen İzmir Şube Başkanı Çağdaş Topal, iktidarın artık OHAL'siz ülkeyi yönetemeyeceğinin ortada olduğunu kaydetti. OHAL'in 6. kez uzatıldığını hatırlatan Topal, "OHAL siyasal iktidar ve Saray'ın elinde tek adam diktatörlüğü hedefinin önündeki engelleri temizleme silahına dönüştürülmüştür" dedi.

'OHAL VE SAVAŞ SARAY'IN OKSİJEN TÜPÜDÜR'

AKP'nin varlığını ve iktidarda kalmasını OHAL'e bağladığını kaydeden Topal, iktidarın ülkeyi olağanüstü halde savaş haline getirdiğini vurguladı. "OHAL ve savaş, AKP'nin ve Saray'ın oksijen tüpüdür" diyen Topal, "AKP herkesi daha fazla baskı altına almayı hedeflemektedir. AKP sadece dışarıda değil içeriye yönelik bir harekât yürümektedir. Savaş karşıtı, barış talebi içeren açıklaması nedeniyle TTB'ye yönelik gözaltı operasyonları yapıldı. Dün Tarım Orkam Sen Genel Başkanı Hamit Kurt'un da aralarında bulunduğu çok sayıda insan sabah gözaltına alındı. OHAL sadece barış diyen ülke aydınlarını hedef almış aynı zamanda emekçiyi sömürmek için araç haline gelmiştir. Metal işçilerinin grevinin 'milli güvenliği, genel sağlığı bozucu nitelikte' diyerek yasaklaması bunun en açık örneğidir. Biz her şeye rağmen korkmayacağımızı susmayacağımızı ve itaat etmeyeceğimizi belirtiyoruz" ifadelerini kullandı.

Açıklama yapılan oturma eylemi ile sona erdi.