ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İhraç edilen KESK'liler: Gözaltındaki doktorlarımızın yanındayız

OHAL kararnamesi ile İstanbul'da ihraç edilen KESK üyelerinin haksız, hukuksuz ihraçlara karşı Bakırköy Özgürlük Meydanı ve Kadıköy Altıyol'daki direnişlerinde, TTB Merkez Konsey üyelerinin gözaltına alınması kınandı.

Etkin Haber Ajansı / 03 Şubat 2018 Cumartesi, 18:02

İSTANBUL - OHAL kararnamesi ile İstanbul'da ihraç edilen KESK üyelerinin haksız, hukuksuz ihraçlara karşı Bakırköy Özgürlük Meydanı ve Kadıköy Altıyol'daki direnişleri devam ediyor.

KADIKÖY

İhraç edilen kamu emekçilerinin Kadıköy Altıyol'da eyleminde "KHK'lar gidecek biz kalacağız" pankartı açtı, "İşimizi geri istiyoruz" sloganı attı. Bu haftaki eylemde konuşan ihraç edilen kamu emekçisi Songül Tunçdemir, yaklaşık bir yıldır Kadıköy, Bakırköy ve Kartal'da eylem yaptıklarını hatırlattı.

Hiçbir hukuksal gerekçeye dayanmadan, herhangi bir idari soruşturmaya tabi tutulmadan, dava açılmadan işlerinden atıldıklarını kaydeden Tunçdemir, "Bizler tacizci, tecavüzcü, hırsız yada katil değiliz. Ekmeğini onuruyla kazanan, işini alın teriyle, bilgi birikimiyle elde eden, hiç kimseye biat etmeyen KESK'te örgütlü devrimci, demokrat, yurtsever kamu emekçileriyiz. Belediye, sağlık, büro çalışanı, öğretmen, akademisyen, doktor ve hemşireleriz" dedi.

Hayatın her alanında gerici uygulamaların arttığı, her türlü hukuksuzluğun yaşandığı bu uygulamalara karşı çıkanların da baskılanıp sindirilmeye çalışıldığı karanlık bir dönemden geçildiğini ifade eden Tunçdemir, "Siyasi iktidara muhalif olan kesimlerin işlerinden ihraç edildiğine, gözaltılarla, tutuklamalarla hapishanelerde çürütüldüğüne bizimle birlikte tüm dünya tanıklık ediyor" diye belirtti. TTB Merkez Konsey üyelerinin gözaltına alınmasına değinen Tunçdemir, "Buradan TTB yöneticilerinin yalnız olmadığını haykırıyoruz. Savaş demek, kan gözyaşı, haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik, zulüm demektir. Bizler, Ortadoğu ve ülkemizde bütün halkların inanç ve kültürlerini özgürce bir arada yaşayabilmesini savunuyoruz" diye konuştu.

Bakırköy'deki eylemde direnen Narin Duru'nun evine yapılan baskınla gözaltına alınmasına tepki gösteren Tunçdemir, "Narin Duru arkadaşımız yalnız değildir ve mücadelesi meşrudur, derhal serbest bırakılsın" dedi.

BAKIRKÖY

İhraç edilen kamu emekçileri Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda "İşimizi, ekmeğimizi geri alacağız" yazılı pankart açtı, "AKP gidecek biz kalacağız" sloganını attı. İhraç edilen kamu emekçisi Nuray Şimşek burada yaptığı konuşmada, hiçbir suçlama yöneltilmeden KHK ile işten atıldıklarını ifade etti. "Evimize çekilip susmak yerine buradayız" diyen Şimşek basının da kendilerine yer vermediğine söyledi. Savundukları değerler ve mücadeleleriyle haklı olduklarını vurgulayan Şimşek, inşa edilmek istenen tek adam rejimine, gericiliğin artmasına, muhalif kesimlerin tutuklanmasına dikkat çekti. TTB Merkez Konseyi üyelerinin gözaltına alındığını hatırlatan Şimşek, "Biz savaş halk sağlığına zararlıdır diyen doktorlarımızın yanındayız. Savaşa hayır barış hemen şimdi demeye de devam edeceğiz" dedi. Evi basılarak gözaltına alınan, ihraç edilen sağlık emekçisi Narin Duru'nun serbest bırakılmasını isteyen Şimşek, ev baskınları ve gözaltılara tepki gösterdi.

Artan işsizlik, yoksulluk nedeniyle emekçilerin kendini yaktığına, intihar ettiğine dikkat çeken Şimşek "Biz bu karanlığa, bu iktidara mahkum değiliz. İşte biz bu yüzden burada olmaya devam edeceğiz. Kazanana kadar da direniş sürecek" diye belitti.