ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP 2. Kadın Konferansı: Biz kazanacağız

HDP 3. Genel Kurul hazırlıkları, bugün düzenlenen 2. Kadın Konferansı ve iki gün sürecek parti konferanslarıyla tamamlanacak. Kadın Konferansı'nda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, "HDP'yi bitiremezdiniz. Bitiremeyeceksiniz, çünkü HDP halktır, halkı bitiremezsiniz" diye konuştu.

Etkin Haber Ajansı / 02 Şubat 2018 Cuma, 12:57

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) 11 Şubat'da gerçekleştireceği 3. Olağan Genel Kurul öncesinde son konferanslarını düzenliyor. Bugün 2. Kadın Konferansı yapılıyor. Hafta sonu ise parti konferansı yapılacak. Genel Kurula, bölge bazında düzenlediği kadın ve karma konferanslarla hazırlanan HDP, genel konferanslarla yerellerde çıkan sonuçlar üzerine değerlendirme yapacak.

Konferanslarda ayrıca HDP'nin eş genel başkanları konusunda da bir eğilim oluşturulacak.

DİRENEN KADINLAR SELAMLANDI

HDP 2. Kadın Konferansı'nı Plaza Otel'de topladı. Salona "OHAL'e alışmıyoruz, KHK'lara direniyoruz", "Böyle gitmez, kadınlar izin vermez", "Erkek adalet değil gerçek adalet", "Bi şoreşa jine ya Rojava, ber bi sedsala 21 emin ve" sloganlarının yazılı olduğu pankartlar ile tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Diyarbakır Büyükşehir Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile tutuklu kadın milletvekillerinin fotoğraflarının olduğu afiş asıldı.

HDP milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir, Ayşe Acar Başaran, Filiz Kerestecioğlu, Pervin Buldan, HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ile delegelerin katıldığı konferans sinevizyon gösterimiyle başladı.

Kadın özgürlük mücadelesinde ve kadın devriminde ölümsüzleşen kadınlar adına saygı duruşu yapıldı.

Başkanlığını HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca'nın yaptığı divan seçiminin ardından konferans başladı.

KONCA: KONFERANSIMIZI DİRENEN KADIN YOLDAŞLARIMIZA ADIYORUZ

Konca, "1. konferansı da her gün şiddete ve baskıya, haksızlığa uyandığımız günlerde yapmıştık. Bugün de benzer süreçte bir araya geldik. Bu salonda olması gereken birçok yoldaşımız esir alınmış durumda. Toplumsal barış için, eşitlik için, adalet için, kadın özgürlüğü için direnen kadın yoldaşlarımıza adıyoruz" dedi.

Afrin'de kadınların, meşru müdafaanın özgürlük, adalet olduğunu bildiğini söyleyen Konca, "Bu konferansımızda yaşamı ve özgürlüğü savunmayı, mücadeleyi büyütmeyi tartışacağız" diye konuştu.

Tutuklu bulunan eş genel başkanlar, belediye eşbaşkanları ve milletvekillerini selamlayan Konca'nın, "Yıllarca faşizme karşı direnen Leyla Güven de tutuklandı. Ona da selamlarımızı gönderiyoruz. Kadınlar güçlüdür, kadınlar cesaretlidir. Rehin de alsanız, sokağa çıkmaması için tacizi, şiddeti dayatsanız da kadınlar sokakları terk etmedi, mahkemelerde faşizmi yargıladı. Biz de direnmeye devam ediyoruz. Alanlarda, sokaklarda, kürsülerde, mahkemelerde direnen tüm kadınları selamlıyoruz" sözleri salonda "Jin jiyan azadi" sloganlarıyla karşılandı.

KEMALBAY: ÖZGÜRLÜK TUTKUMUZ REHİN ALINAMAZ

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, alkış ve zılgıtlarla kürsüye çıktı. Faşizmin saldırılarına direnen kadınları selamlayarak konuşmasına başlayan Kemalbay, Efrin işgal girişimiyle yoğunlaşan gözaltı ve tutuklama saldırılarını hatırlattı. Kemalbay, "Her gün operasyon yapılıyor. Çünkü, kadınlar, halklar barış, demokrasi ve özgürlük istiyor. Susturulmak için baskı gözaltılar sürüp gidiyor. Fakat boyun eğdirebiliyorlar mı, hayır. Çünkü bu mücadeleyi tarihten bu yana devraldık. Kazanana kadar devam edeceğiz" dedi.

İki gün önce tutuklanan DTK Eş Genel Başkanı Leyla Güven'in hediyesi fuları gösteren Kemalbay, "Onu bize verdi, biz de onu sizlere taşıdık. Bizleri rehin alabilirler, hücrelere koyabilirler fakat özgürlük tutkumuzu elimizden alamazlar. Kocaeli'de Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel ve tutuklu vekillerimiz, Afrin direnişine destek vermek için açlık grevi yaptı. Ne yaparsanız yapın bize geri adım attıramazsınız. Kadınlar asla barış mücadelesinden vazgeçmeyecek" diye konuştu.

Sadece HDP'nin değil, "savaş istemiyoruz" diyen herkesin saldırı altında olduğunu belirten Kemalbay, "Ne yaparsanız yapın barış isteyenleri rehin alamazsınız. Yerimize yeni arkadaşlar gelmeye devam ediyor. HDP bitmiyor, bunu kabul edin. HDP halk çünkü. Bir halkı bitiremezsiniz" dedi.

Kemalbay konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu halk gerçekleri görüyor. Siz ne kadar basını rehin alsanız, halkın haber alma hakkını yerine getirmekle sorumlu olan gazetecileri tutuklasanız da bu halk gerçekleri görüyor. Halklar egemenlerin sömürü sisteminin bütün kodlarını çözmüş durumda. Kadınların emeğini, kimliğini yağmalama politikalarını, doğanın talan politikalarını, emeğin sömürü politikalarını görüyor.

Afrin'deki işgal girişimi meşru değildir. İç savaş döneminde kendi hayatlarını savunan Afrin halkı, yeni yaşamı inşa etti. Rojava'da demokratik sistem oluşturmak için halklar bir araya gelmiş, kadınlar eşit bir demokratik sistem başlatmıştır. Bölge egemenlerinin itiraz ettiği nokta, bu demokratik özyönetim, demokratik özerklik modelidir. Kürt halkının kendi kendini yönetme statüsünü yok etmek için el ele verdiler. Buradaki demokratik sistemler, bölge egemen güçlerini değil dünya egemen güçlerince tehdit olarak görülmektedir. Afrin'e yönelik saldırı savaşı kabul edilemez. Öncelikle Rojava halkları olmak üzere dünya halkları savaşa karşı sesini yükselterek cevap vermiştir. Bu savaş saldırısı durdurulsun. Suriye'de demokratik süreci destekleyen politikaları hayata geçirelim. Suriye'de, Ortadoğu'da barışı savunmak, Türkiye halkları için de barışı savunmak demektir."

Serpil Kemalbay, Kilis'e atılan roketlere de dikkat çekti. Kilis'e atılan roketler nedeniyle sivillerin katledilmesini kınayan Serpil Kemalbay, MİT müsteşarı Hakan Fidan'ın daha önce yaptığı konuşmayı hatırlattı. "Kilis'teki saldırıları Afrin'den yapılıyor diyorlar, ancak temsilciler de bizim uzun menzilli roketlerimiz yok diyor. Bugüne kadar Afrin'den tek bir mermi atılmadı. Türkiye'ninki meşru müdafaa hakkı değildir, tam tersine Afrin halkı meşru müdafaa hakkını kullanıyor, kendini savunuyor" dedi.

'ÖSO'YLA İŞ TUTANLAR KAYBEDECEK'

Kemalbay konuşmasına şöyle devam etti:

"ÖSO ile iş tutanlara sözümüz: Kaybedeceksiniz. Halkların barış içinde birlikte yaşadığı bu ülkede suçlarınız ortaya dökülecek. Cezanızı alacaksınız. Bu ülkeye demokrasi geldiğinde, kafa kesen, kadınları esir pazarlarında satan IŞİD'in uzantısı olan ÖSO'yla iş tutanlar, hesap verecekler.

Kadınlar olarak, dayanışmayı büyüterek, özgürlüğü kuşanarak, barıştan vazgeçmeden her gün her gün dile getirmeye devam edeceğiz. Bütün ezilenlerin, yoksulların, işçilerin, Alevilerin, kadınların, doğası talan edilenlerin adalet, eşitlik talebini savunduk, savunmaya devam edeceğiz. Biz kazanacağız, mutlaka kazanacağız."

Kemalbay'ın ardından tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'in mesajları okundu.

Konferans delegelerin konuşmalarıyla devam ediyor.