ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Figen Yüksekdağ HDP kadın konferansını selamladı

Halkların Demokratik Partisi'nin tutuklu eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, partisinin kadın konferansına bir mesaj göndererek kadın çalışma arkadaşlarını selamladı.

Etkin Haber Ajansı / 02 Şubat 2018 Cuma, 16:20

ANKARA- Kandıra Hapishanesi'nde tutulan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin kadın konferansını gönderdiği mesajla kutladı.

Yüksekdağ, Ankara'da toplanan HDP 2. Kadın Konferansı'na gönderdiği mesajda, "Türkiye ve Kürdistan'da büyük alt üst oluşların yaşandığı, savaşın, OHAL'in hüküm sürdüğü bir dönemde toplanan konferansımız, her koşulda güç ve irade olmanın ilanıdır. Konferans ve kongrelerimizin, Afrin'e dönük işgal harekatı ve bölgede halklarımızın demokratik, özgür yaşam alanlarına saldırıların gerçekleştiği bir anda toplanıyor olması tarihsel sorumluluklarımıza da işaret ediyor." dedi.

Yüksekdağ'ın mesajinda özetle şu ifadeler yer aldı: "Yaşadığımız nice adaletsizliğe, eril siyaset karşısında çetin mücadeleler vermemize rağmen HDP herkesten önce biz kadınların partisidir. Kadınlar; HDP'nin demokratik-eşitlikçi ruhu, her türden ayrımcılığa karşı direnç sigortası, eril kibre, iktidarcılığa tevessül etmeyen çoğulcu, dayanışmacı vicdanıdır. Bugün bütün değerleriyle birlikte HDP'yi koruyup partinin demokratik birliğini, geleceğini savunmak da öncelikle kadınların görevidir. Konferansımızın aklı, iradesi, vicdanı özgür kadınlar öncülüğünde daha güçlü bir HDP için yol açacağına inanıyorum."

"Konferansımız ve Kadın Meclisimizin öncelikli görevi de ‘barış ve demokratik siyasi çözüm mücadelesini büyütmektir. Demokratik Türkiye ufkuyla her gün daha fazla kadını ve insanlığı vuran savaşa, şiddete karşı barış iradesiyle yürüme görevi kadınların omzundadır. Bu omzumuzda taşıdığımız en onurlu yüktür. Ve milyonlarca kadının, halkların kutsal emaneti olarak mutlaka hedefe ulaşacaktır."

KADIN SİYASİ TUTSAKLARDAN ORTAK MESAJ

Yine Kandıra hapishanesinde bulunan Sebahat Tuncel, Aysel Tuğluk, Selma Irmak, Çağlar Demirel, Burcu Çelik, Gülser Yıldırım, Gülten Kışanak, Edibe Şahin, Nurhayat Altun, Ayten Yılmaz konferansa ortak bir mesaj gönderdi.

Mesajda, "Türkiye'nin Efrin'e yönelik işgal saldırılarının devam ettiği, OHAL nedeniyle tüm özgürlüklerin askıya alındığı bir dönemde gerçekleştirdiğiniz konferansın güçlü bir çıkışa vesile olacağına inanıyoruz. Kadınların en temel gündemlerinden biri her zaman barış olmuştur. Savaşın en büyük mağduriyetini biz kadınlar yaşıyoruz. Ortadoğu haklarının barış içinde özgür bir gelecek kurması kadınların, özgür, güvenli, sağlıklı bir yaşam ortamına kavuşması açısından da önemli. Savaş, şiddet, yoksulluk, yolsuzluk, taciz, tecavüz ve göç demektir. Savaşa karşı durmak bir tercih değil zorunluluktur. Türkiye'nin Efrin'e yönelik işgal operasyonu Ortadoğu'da savaşın daha da derinleşmesi, daha çok insan kaybına bağlı tahribatlar ve halklar arası kardeşlik duygularını zayıflatmaya neden olacaktır" denildi.

Mesajda ayrıca, "Kadın katliamlarının sistematik hale getirildiği, çocuk gelinler, çocuk anneler gerçeğinin artık gizlenmez olduğu, kadınların eve kapatıldığı, sokakta, otobüste, kadınların erkek şiddetine maruz kaldığı, kadınlara ve çocuklara yönelik cinsel istismarın açığa çıkan boyutunun bile insanı dehşete düşürdüğü koşulları, bunun nedenleri ve nasıl çözüm bulunacağı tartışmalarını uzun süredir yapıyor kadınlar. Kadın hareketleri, konferansımız, kadınların öz örgütlülüğünü sağlanması ve kadınlar için güvenli bir yaşam için güçlü tartışmalar yaparak, çözüm projeleri açığa çıkarma sorumluluğundadır" diye belirtildi.