ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Ayfer işe geri dönene dek mücadele sürecek'

Okmeydanı Hastanesi önünde işe geri alınma talebiyle direnen yemekhane işçisi Ayfer Dişkaya, hastane önünde nobetini bitirdi. Ancak Dişkaya ve üyesi olduğu Dev-Tur İş, Dişkaya işe geri alınana dek mücadele edeceklerini duyurdu.

Etkin Haber Ajansı / 01 Şubat 2018 Perşembe, 13:47

İSTANBUL- Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi'nin yemekhanesinde taşeron işçi Ayfer Dişkaya nöbet eylemini sona erdirdi.

Çocuğu hasta olduğunu yetkililere bildirmesine rağmen iki gün işe gelemediği gerekçesiyle işten atılan Dev Turizm İş üyesi Ayfer Dişkaya 51. gündür hastane önünde nöbet eylemi yapıyordu.

DİSK'e bağlı Dev-Turizm İş, Genel-İş ve SES'in çağrısıyla hastane önünde Dişkaya ile dayanışma eylemi düzenlendi. "Ayfer Dişkaya işe geri alınsın" yazılı pankartın açıldığı eylemde; "Yemekhane işçisi köle değildir", "Direne direne kazanacağız" ve "İşimi ekmegimi geri istiyorum" dövizleri taşındı.

'AYFER İLE DİRENİŞİ SÜRDÜRECEĞİZ'

Genel-İş 3 No'lu Şube Hastane Bas temsilcisi Fatma Deringöl hak, hukuk ver yargı yolunda Dişkaya ile direnişi sürdüreceklerini söyledi. "Ayfer direnişine devam etti. Biz de onun yanındayız. Bizim bir sözümüz var, 'zafer direnen emekcinin yanında olacak'" dedi.

'AYFER'İN SUÇUNU İSPATLAYAMADILAR'

Savaşa karşı oldukları için gözaltına alınan Türk Tabipler Birliği (TTB) üyelerinin derhal serbest bırakılması istenen açıklamada, SES Şişli Şube Başkanı Abuzer Aslan söz aldı. Dişkaya'nın eğer bir "suçu" varsa ortaya çıkarılıp delillerle gösterilmesini istediklerini kaydeden Aslan, "Bunu yapamadılar. Tıpkı haksız, hukuksuz KHK'larla işten çıkarılan arkadaşlarımız gibi" dedi, sözlerini TTB'nin bildirisini okuyarak sonlandırdı.

'ÜRETEN DE SAHİPLENEN DE BİZİZ'

Ayfer Dişkaya'nın üyesi olduğu Dev-Tur Marmara Bölgesi Şube Başkanı Turgay Özdemir de direnen işçinin hakkına, hukukuna, onuruna sahip çıkan işçi olduğunu vurguladı. Dişkaya'nın 51 gündür direndiğini hatırlatan Özdemir, ana giriş kapısı önündeki bu direnişi görmemek için yetkililerin arka kapıyı kullandığına dikkat çekti. Yetkililere seslenen Özdemir, şöyle konuştu: "Makam, koltuk sahibisiniz diye dünya sizin etrafınızda dönmüyor. Üreten bizi, sahiplenen yine biz. Hastane halkındır yarın burada siz de olmayabilirsiniz. Ama siz haksızlığa uğradığınızda biz sizin de yanınızda olacağız."

'AYFER İŞE GERİ ALINANA DEK MÜCADELE EDECEĞİZ'

Kurumlar adına ortak hazırlanan basın metnini okuyan Saniye Evren, direnişi sonlandırdıklarını, yargı yolunun açılmasıyla hukuk mücadelesi vereceklerini söyledi. Ayfer Dişkaya'nın işe geri dönmesi talebiyle topladıkları imzaları başhekimliğe vereceklerini duyuran Evren, işten atmalara karşı mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti. Evren direnişe emek veren ve katkı sunanlara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

"Herkese ekmek herkese iş zafere kadar direniş", "Ayfer Dişkaya ise geri alınsın" sloganlarını atan emekçiler imzaları teslim etmek üzere hastaneye geçti.