ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Dev Sağlık-İş: TTB'nin yanındayız

TTB Merkez Konsey üyelerinin gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yapan DİSK'e bağlı Dev Sağlık-İş Merkez Yönetim Kurulu, "Türk Tabipleri Birliği'nin yanındayız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 31 Ocak 2018 Çarşamba, 13:35

İSTANBUL - DİSK'e bağlı Dev Sağlık-İş Merkez Yönetim Kurulu, TTB Merkez Konsey üyelerinin gözaltına alınmasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Türk Tabipleri Birliği'nin yanındayız" dedi.

Açıklamada, "Türk Tabipler Birliği yıllarca her türlü savaşın ve çatışma ortamının halk sağlığı sorunu yarattığını anlattı. Bu konuda paneller, konferanslar yaptı, kitaplar yayınladı. Barış talebinin hekimler ve tüm sağlık emekçileri için vazgeçilemez bir ilke olduğunu tüm çalışmalarında dillendirdi. Hangi dönem olduğuna, kimin iktidarda olduğuna bakmadan, kimin bu yaklaşımdan siyasi ya da ticari fayda sağlayacağına aldırmadan; ısrarla ve kararlılıkla ülkede ve dünyanın her yerinde hekimce bir tutum takındı ve ısrarla barış dedi" diye belirtildi.

Müthiş bir riyakarlık ve demogojik çarpıtma ile TTB'nin tüm çabaları, bu ilkesel tutum bir düğmeye basılarak suç kalıbına sokulduğunu ve sürecin TTB Merkez Konsey yöneticilerinin gözaltına alınmasına kadar vardırıldığını ifade edilen açıklamada, "TTB Merkez Konsey yöneticilerine kelepçe takmaya kadar vardırılan hoyratlık, ülkeyi ve iktidarı rezil etmek dışında bir anlam ifade etmiyor. Anlaşılıyor kibirleri TTB'nin bu tutumunu bir türlü anlamıyor ya da anlamazlıktan geliyor" diye kaydetti.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:
"Öyleyse bir kez de DİSK/Devrimci Sağlık-İş olarak biz anlatalım: 'Savaş, doğada ve insanda tahribat yapan, toplumsal yaşamı tehdit eden, insan eliyle yaratılan bir halk sağlığı sorunudur' demek, savaşların alt yapıları tahrip ettiği, sosyal yaşamı zedelediği, toplumsal psikolojiyi olumsuz etkilediği ve insan ölümleri ile sakat kalmalarına yol açtığı gerçeğini anlatmak ve kategorik olarak, her an ve durumda savaşlara karşı çıkıp barış talebini dillendirmek, sağlıkçı kimliği ile davranmak demektir. Bu açıklamayı ve tutumu anlamamakta ısrar, kötü niyetten başka bir şeyle izah edilemez.

"Bu nedenle, başta taşeron sağlık işçilerinin kadro talebi olmak üzere işten çıkarılmalardan, ücret ve sosyal hak taleplerine kadar her konuda sağlık işçilerini yalnız bırakmayan ve yine ilkesel bir biçimde sağlıkçı emeğinin yanında duran Türk Tabipleri Birliği'ne ve yöneticilerine yönelen bu saldırgan tutumu kınıyoruz. Bir an önce hukuksal sürecin tamamlanıp kendi alanında değerli çalışmalarıyla tanınan dostlarımızın, hocalarımızın serbest bırakılmasını bekliyoruz.

"Bilinmelidir ki; biz emek ve demokrasi mücadelesinde ve işçilerin sendikal hak kavgasında her zaman omuz başımızda gördüğümüz mücadele arkadaşlarımızın, hocalarımızın yanındayız."