ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Sebahat Tuncel'den Efrin'le dayanışmayı büyütme çağrısı

Partisinin Yerel Yönetimler Kadın Konferansı'na mesaj gönderen tutuklu DBP Eş Genel Başkanı Tuncel, "Efrîn operasyonuna hayır demek, savaşa hayır demek bir cesarettir. Bu cesareti gösteren herkesi selamlıyoruz" dedi, Efrin halkıyla dayanışmayı büyütme çağrısı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 30 Ocak 2018 Salı, 18:13

DİYARBAKIR- Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Yerel Yönetimler Kadın Konferansı, Diyarbakır'da başladı. HDP İl binasında gerçekleştirilen konferansta, salona "Toprağımız, önderliğimiz ve özgürlüğümüz için direniyoruz", "Eşbaşkanlık sistemi ile özgür yaşamı inşa ediyoruz" yazılı pankartlar ile tutuklu DBP'li belediye eşbaşkanları ve HDP'li kadın milletvekillerinin fotoğrafları asıldı.

Saygı duruşu ile başlayan konferansta ilk sözü DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir aldı. Tutuklu bulunan DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ı hatırlatan Özdemir, DTK Eş Başkanı Leyla Güven'in ise 8 gündür gözaltında tutulduğunu belirtti.

TTB'ye yönelik operasyonları kınayan Özdemir, faşizm karşısında herkesin ortak ses çıkarması gerektiğini vurguladı.

Rojava'ya yönelik saldırıların aynı zamanda kadın sistemini hedeflediğini vurgulayan Özdemir, "Kadın öncülüğünde DAİŞ bertaraf edildi. Erkek egemen sistem ve militarizm boşa çıkarıldı. O yüzden Efrin hedeftedir. Bu halkların ve kadınların umuduna bir saldırıdır" diye konuştu.

Özmedir, tüm kadınların faşizmin şiddeti ile karşı karşıya kaldığını söyleyerek, ekledi: "Kadınların birliği çok önemlidir. Kadınların örgütlü olması gerekiyor."

TUNCEL: SAVAŞA HAYIR DEMEK CESARETTİR

Konferansta Kandıra 1 Nolu F Tipi Hapishanesi'nde tutuklu bulunan DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'in mesajı okundu. Efrin halkı ile dayanışmanın büyütülmesini isteyen Tuncel, "Kobanê direnişi tüm dünya halklarının geleceğe güvenle bakması insanlık değerlerinin korunması ve enternasyonalist dayanışma, DAİŞ'in yenilmesinin başlangıcı olmuştur. Kobanê'de başlayan bu direniş, bu özgürlük yürüyüşü şimdi Efrîn'de devam etmektedir. Tüm toplumsal muhalefetin baskı altına alındığı, en küçük bir itirazın, eleştirinin gözaltı, tutuklama ve linç politikalarıyla bastırılmaya çalışıldığı bir dönemde Efrîn operasyonuna hayır demek, savaşa hayır demek bir cesarettir. Bu cesareti gösteren herkesi selamlıyoruz" dedi.

Tuncel, şöyle devam etti: "Eş başkanlık sistemimiz, kadın erkek eşitliğine dayalı siyaset ve yerel yönetim çizgimiz hizmetlerin ulaşılmasında eşitlik perspektifimizin esas alınması, özgün özerk ve bağımsız kadın örgütlenmesi bundan sonrası için de esas alacağımız örgütlenme önündeki engellerin kaldırılması için mücadele edeceğimiz temel alanlar olacaktır."

KEMALBAY: BU SUÇ ULUSLARARASI MAHKEMELERDE YARGILANIR

Ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, konuşmasına TTB'ye yönelik gözaltıları kınayarak başladı. Bu operasyonun AKP'nin yeni bir kötülüğü olduğunu belirten Kemalbay, faşizan yaklaşımlara rağmen kimsenin geri adım atmadığına dikkat çekti. Kemalbay, "Burası bizimdir, ülkemizdir. Gidecek başka bir yer yok. O yüzden sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Demokrasiye inananların bu ülkeye vereceği çok şey var. Ancak iktidarda olan Erdoğan halklara sadece tabut veriyor. Savaştan beslenip iktidarı ötekileştirme üzerine kurmuştur. Elbette kadınlar buna karşı duracak. Biz kadınlar bu mücadelenin neferiyiz. Efrin'de başta kadınlar olmak üzere tüm halkların kendini yönettiği demokratik bir sistem mevcut. Bu halklara karşı savaştır" dedi.

"Bu saldırı Kürtlerin kazanımı olmasın demektir" diyen Kemalbay, şöyle devam etti: "Çünkü Kürtler kazanırsa AKP faşizmi adım atamaz. Bu faşist iktidarı sürdüremezler. Sınırı tank top ve uçaklarla geçmek işgal girişimi dışında bir şey değildir. Efrin bir sınır ötesi suçtur. Bu suç uluslararası mahkemelerde yargılanır. Bunu herkes bilmelidir. Yine bu savaştan dolayı çocuklar ölüyor. Savaşı destekleyenler bu suça ortak oluyor. Onlara sesleniyoruz barıştan yana tavır alın."

KOÇYİĞİT: EFRİN ZAFERİNİ KADINLAR MÜJDELEYECEK

HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ise saldırıların ilk hedefi olan kadınların düşürülmesiyle toplumun ele geçirilmesinin hedeflendiğini belirtti. TTB'ye baskıları eleştiren Koçyiğit, "Faşizme tepki koymak en doğal haktır. AKP'nin tepkisi meşru olmayan anlayışı yüzündendir" dedi.

Efrin zaferini kadınların müjdeleyeceğini söyleyen Koçyiğit, "Efrin saldırısı hepimize karşı yürütülen bir savaştır. İnsani olan her zaman her yerde savaş karşıtlığını dile getirmektir. Bunda tereddüt etmemek lazım" dedi.

Konuşmaların ardından konferans basına kapalı bir şekilde devam ediyor.