ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KBDH Efrin direnişini selamladı

Efrin direnişini selamlayan KBDH, "Xabur yoldaş'ın fedai eylemi de göstermiştir ki Çağın direnişi de bu karakterde gelişmektedir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 30 Ocak 2018 Salı, 17:04

HABER MERKEZİ- Kadın Birleşik Devrim Hareketi (KBDH) Konseyi, Efrin direnişini selamladı.

"20 Ocak'ta Efrin'e yönelik kapsamlı askeri saldırılarla Kürt halkının tüm kazanımlarını tasfiye etmeyi amaçlayan AKP-MHP faşist saldırılarına karşı, tüm devrimci güçlerin başlatmış olduğu 'çağın direnişini' selamlıyoruz" diyen KBDH, yaşamını yitirenleri andı.

Açıklamada, "Çağın direnişi, sınıfsal ve ulusal olarak her türlü sömürgeci saldırıya karşı başkaldırı olacak ve kadın öncülüğü bu direnişin en ön saflarında yerini alarak tarih yazacaktır" denildi.

Türk egemen sınıfların Kürt halkını yeniden varlık savaşının içine çekmek istediğini ifade eden KBDH, saldırının uluslararası ittifaklarla yapıldığına dikkat çekti.

Ortadoğu'da devrim ve direnişin Kürdistan coğrafyası üzerinden yükseldiği ve herkese model olduğu kaydedilen açıklamada, tüm devrimci güçlerin, kadınların devrimi ve direnişi en güçlü bir biçimde sahiplenmesi gerektiği vurgulandı.

DİRENİŞE AKTİF KATILIM ÇAĞRISI

KBDH, açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu: "Türk egemen sınıfları ile birlikte hareket eden sermaye güçlerinin dayanışması, kendi içinde çıkar çatışmaları olmasına rağmen sistemin sürdürülmesi için bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Halkların gelişen saldırılar karşısında kendini koruma ihtiyacı, geleceği, demokratik komünal yaşam ihtiyacı ve sınıfları bertaraf edecek sosyalist bir yaşam inşası, devrimci güçlerin birleşik hareketini istemden öte bir ihtiyaç ve zorunluluk olmaktadır. Efrin'e yönelik saldırılar bu gerçekliği bir kez daha ortaya koyarken, biz devrimci kadınlar çağın direnişi etrafında kenetlenme ve öncülük yapma kararlılığımızı bir kez daha belirtiyoruz.

"Kadınların Birleşik Devrimci hareketi olarak Efrin'e yönelik başlatılan savaşın 'çağın direnişi' ile birlikte halkların sosyalizm mücadelesinde yeni bir aşama olduğunun bilinciyle, başta kadınlar olmak üzere tüm devrimci güçleri Çağın direnişi sürecine aktif katılmaya çağırıyoruz. Asrın direnişi, bölgesel devrimin yeni ve etkili bir köşe taşı olacaktır."

EFRİN SADECE EFRİN DEĞİLDİR

Rojava devriminin bir kadın devrimi olduğunu hatırlatan KBDH, Kobani'deki direnişin zaferle taçlanmasında kadınların fedai çizgisinin belirleyici olduğunu vurguladı. Açıklamada, devamla şöyle denildi: "Hiç şüphesiz ki Avesta Xabur yoldaş'ın fedai eylemi de göstermiştir ki Çağın direnişi de bu karakterde gelişmektedir. Küresel sömürü sisteminin en azgın saldırıları ile karşı karşıya kalan kadın gerçekliği, öfkesini ve özgürlük iddiasını fedai düzeye çekerek göstermektedir. Kadınların özgürlük tutkusu faşizmi yenecektir. KBDH olarak asrın direnişi ile birlikte faşizme karşı mücadelenin tüm mevzilerinde yer alacağız. Efrin'deki savaşta yapılan hesapları tersine döndürmeye kararlıyız. Hesap dönecek ve bu faşist iktidar odakları hesap verecektir.

"Başta Türkiyeli kadınlar olmak üzere tüm kadınları Faşizme karşı direnişe katılmaya, bulundukları her yerde Asrın direnişi hamlesini sahiplenerek kendi özgürlük alanlarını savunmaya çağırıyoruz. Efrin sadece Efrin değildir. Kürt halkını katleden bu faşist iktidar kliğinin, en başta kendi halkının demokratik, kültürel, ekonomik ve insani değerlerini katlettiği unutulmamalıdır. Efrin direnişinin zaferi, Kürt ve Türkiyeli devrimci kadınların öncülüğünde ezilen halk ve sınıfların, kadınların birleşik zaferi olacaktır. Bu temelde başta Türkiye metropolleri olmak üzere bulunduğumuz her yerde Asrın direnişini geliştirecek eylemlere çağırıyoruz."